TESOB’un Kursiyerleri Malta’da Yabancı Dil Eğitimlerini Sürdürüyor

07.02.2017, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) tarafından uygulanan “Turisti Kazanan Geleceği Kazanır” projesi kapsamında 22 kursiyer Malta’da İngilizce dil eğitimi alıyor.

TESOB Başkanı Metin Kara, 251 bin avro bütçeli Turisti Kazanan Geleceği Kazanır Projesi’ni 2016 yılında uygulamaya koyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Proje kapsamında turizmle ilgili lise ve üniversitelerden mezun olan, ya da turizm sektöründe çalışıp işsiz durumda bulunan arkadaşlarımıza ulaştık ve yapılan mülakatlarda 20’si erkek 20’si kadın olmak üzere 40 gencimizi kursiyer olarak seçtik. 25 ön büro, 15 servis olmak üzere iki ayrı eğitim grubu oluşturduk. 15 servis kursiyerimize 288 saat süreli meslek ve 120 saat İngilizce, 25 ön büro kursiyerimize 632 saat süreli meslek ve yine 120 saat İngilizce eğitimi verdik. Ayrıca her iki gruba genel beceri, rehberlik ve danışmanlık, stres yönetimi, kişilik analizi ve CV hazırlama eğitimleri verildi. Kursiyerlerimizin otellerimizde bir ay süreyle uygulamalı eğitim yapmasını sağladık.”

“MALTA’DA DİL EĞİTİMİ ALIYORLAR”

TESOB Başkanı Kara, 40 kursiyer arasında yapılan sınavı kazanan 22 gencin Malta’da bir ay süreli İngilizce eğitimi almaya başladığını da vurgulayarak, “Kursiyerlerimizin bölgemizde ve ilimizde turizm sektörüne büyük katkılar sağlayacaklarına inanıyorum. Bu proje ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nde turizm sektöründe görev yapan nitelikli personel sayısını artırmayı, bölgede turizmin kalitesini yükseltmeyi, genç istihdamı desteklemeyi ve işsizlik oranını azaltmayı amaçlıyoruz. Projenin adında da olduğu gibi, turist kazananın, geleceği de kazanacağına inanıyoruz. Bu projeye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“TURİZME KATKI YAPACAĞIZ”

Malta’da 3 haftadır eğitimlerini sürdüren kursiyerler, TESOB’a teşekkür ederek, “Hem dil eğitimi hem de turizm tecrübesi konusunda bu dönemin bize çok şey katacağına inanıyoruz. Hafta sonları yaptığımız gezilerle Malta ve İtalya’daki turizm uygulamalarını görüyoruz. Trabzon’a döndükten sonra bölgedeki turizm sektörüne katkı yapacağız. Hem meslek kurslarımız hem de buradaki dil kursumuz çok verimli geçti” dediler.