Ticari taşıtlarda denetimler başladı

10.05.2017, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) tarafından şoförlük mesleğine standart getirmek üzere uygulamaya konulan “Ticari Taşıt Sürücülerinin Davranış Modellerinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında denetimlere başlandı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ekipleriyle birlikte gerçekleştirilen denetimlerde, Ticari Taşıt Sürücüsü Tanıtım Kartı olmayan şoförler uyarıldı ve kısa sürede kurslara kayıt yaptırmaları istendi.

5 BİN KİŞİ KATILDI

Mart 2016’da başlatılan Ticari Taşıt Sürücülerinin Davranış Modellerinin Geliştirilmesi eğitimine bugüne kadar 5 bin şoför esnafının katıldığını vurgulayan TESOB Başkanı Metin Kara, şunları söyledi:
“Bu projeyle birlikte şoförlük mesleğine bir standart getirilmesi, sürücülerimizin mevcut bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi, sürücülerimizin daha kaliteli, yolcu memnuniyeti odaklı ve güvenli bir şekilde hizmet vermesi, kayıt dışı istihdamın engellenerek, şoför esnafımızla ilgili olarak güncel bir veri tabanı oluşturulmasını amaçladık. Eğitim sonucunda Ticari Taşıt Sürücü Kartı alacak olan şoförlerimiz, her yıl bu kartı yeniden onaylattıracak. 5 yılda bir de eğitim programı tekrarlanacak.”

DENETİMLER BAŞLADI

Başkan Kara, projenin en önemli ayağı olarak gördükleri denetimlerin de 9 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla başladığını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“TESOB, Emniyet ve Jandarma ekipleri, Ticari Taşıt Sürücüsü Tanıtma Kartı denetimlerini yapacak. Bu kartı taşımayanlar dolmuş, servis aracı ve taksi gibi ticari taşıtları kullanamayacak. Kullananlar ve o aracın sahibi hakkında yasal işlem başlatılacak. Servis şoförleri belediyeden güzergâh belgesini bu kart olmadan alamayacak. Bu nedenle tüm şoför esnafımıza ileride zorluk yaşamamaları için bir an önce eğitim programına katılmaları ve tanıtma kartlarını almaları konusunu bir kez daha hatırlatıyorum”

TESOB ve trafik ekiplerinin dolmuş, servis aracı ve taksilerde yaptığı denetimlerde, Ticari Taşıt Sürücüsü Tanıtım Kartı olmayan şoförler en kısa sürede kurslara kayıt yaptırmaları konusunda uyarıldı. Denetimlerde trafik ekipleri araçları diğer yönlerden de kontrol ederek gerekli işlemleri yaptı.