Trabzon Kredi Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurulu yapıldı

26.04.2017, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi 63. Olağan Genel Kurulu’nda yönetim ve denetim kurulları ibra edilirken, 2017 tahmini bütçesi de oy birliğiyle kabul edildi. 

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurulu’na Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Baro Başkanı Sibel Suiçmez, İŞKUR İl Müdürü Adnan Zengin, Ticaret İl Müdürü Yavuz Selim Aykan, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Demir, Halkbank Bölge Koordinatörü İsmail Rüştü Atik, eski Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, CHP İl Başkan Yardımcısı Semra Halkevi, Halkbank Merkez Şube Müdürü Erdoğan Başıhoş, çeşitli illerin esnaf odası ve kefalet kooperatifi başkanları, kooperatif ortakları, esnaflar ve diğer ilgililer katıldı.

“2016 YILINDA 37 MİLYON LİRALIK KREDİ KULLANDIRILDI”
Divan Kurulu Başkanlığı’nı Temel Korkmaz’ın yaptığı olağan genel kurulun açılışında konuşan Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Kara, 17 yıldır görevini sevgi, saygı, hoşgörü anlayışıyla yürüttüğünü vurguladı. Başkan Kara, esnaf ve sanatkârlara destek olmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek şunları söyledi:

“2016 yılı içinde toplam 37 milyon liralık kredi kullandırdık. 574 ortağımıza işletme kredisi olarak 26 milyon 600 bin lira, 378 ortağımıza da sıfır faizli kredi olarak 10 milyon 400 bin liralık kredi verdik. 2016 yılında 513 yeni ortak alımı yaparak, kendilerine 19 milyon 700 bin liralık kredi kullandırdık. 2016 yılsonu itibarıyla plasmanımız 60 milyon liradır. 2016 yılında 175 ortağımız yapılandırma başvurusu yaptı ve toplam 1 milyon 617 bin 389 liralık krediyi yapılandırdık. Görevde olduğumuz 17 yılda geri dönüşler ile birlikte kullandırdığımız kredi miktarı 300 milyon liraya ulaşmıştır.”

“HÜKÜMETTEN BEKLENTİLERİMİZ VAR”
Başkan Kara, tüm iktidarların esnaf ve sanatkara destek olduğunu belirterek, “Ancak bu iktidar her zaman desteğini artırarak devam ettirdi. Şimdi hükümetimizden sicil affının uygulanması, KOSGEB’ten kredi kullanan esnafın kooperatiften kredi kullanamaması sorununun ortadan kaldırılması ve bankaların skorlama sorunlarıyla ilgili çözüm bekliyoruz. Bu konudaki raporumuzu da Trabzon ziyareti sırasında Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli’ye sunduk” dedi.

“TURİZM HASSASİYETİMİZ HAD SAFHADA”
Başkan Kara, turizm sezonu yaklaşırken Valilik’le ortak birçok çalışma yürüttüklerini vurgulayarak şunları söyledi:
“Turizm konusunda hassasiyetimiz had safhada. Esnaf ahilik geleneğine bağlı olarak işini namusu olarak görür. Geçen yıl turizm noktasında esnafımızdan bazı ufak tefek şikâyetler aldık. Gereğini yaptık. Haksız rekabet ile birlikte turisti sömürmeyi hedefleyen anlayışa asla izin vermeyeceğiz. Yüzü gülmeyen, samimi olmayan, vicdanı ile cüzdanı arasına sıkışanlar sadece kendi mesleklerine değil, bu şehrin geleceğine de ihanet etmiş olurlar. Turizm konusunda ne kadar başarılı ve samimi olursak kazanan Trabzon’umuz olur. Fiyat tarifelerimiz bu şehirde yaşayanlara olduğu gibi ilimize gelen bütün misafirlere de aynıdır. Bize gelen her türlü şikâyeti inceliyor ve yetkili makamlarla paylaşıyoruz. Tarife denetimlerimiz devam ediyor. Tüm esnaflarımızdan tarifelerini asmalarını rica ediyorum”

GENÇ: ESNAF AYAĞINA SIKMAMALI
Genel kurulda konuşan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, 15 Temmuz’da devletine, milletine, ülkesine sahip çıkan esnaf teşkilatlarıyla gurur duyduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tarihi mekânları güzelleştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Esnaf olarak ayağımıza sıkmayalım. Turistlere iyi davranalım. Gelen ziyaretçileri sömürmeyelim. Çift tarife kullanan esnafımız olmasın. Bana neyse turistlere de aynı fiyat olsun. Ekonomiyi ayakta tutmak için bunlar çok önemli noktalar”.

VALİ YAVUZ: ESNAF DEVLETİNE VE MİLLETİNE SAHİP ÇIKMALI
Trabzon Valisi Yücel Yavuz ise, kendisinin de esnaf çocuğu olduğunu, bu nedenle esnaf ve sanatkârın sorunlarını iyi bildiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:
“Esnaf toplumun çimentosudur. Esnaf ve sanatkâr devletine, milletine sahip çıkmalı ki; ekonomimiz güçlü olsun. Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında olma hedefimizi çalışan ve işini düzgün yapan esnaflarımızla yakalayacağız. Allah hepinize hayırlı kazançlar nasip etsin.”

YÖNETİM İBRA EDİLDİ
Genel kurulda daha sonra 2016 yılı yönetim kurulu faaliyet raporu, denetleme kurulu raporu ve 2016 yılı bilançosu okunarak, oybirliğiyle kabul edildi. Yönetim ve denetim kurulları da oy birliğiyle ibra oldu. 2017 yılı tahmini bütçesinin de kabul edildiği genel kurulda ayrıca Halkbank Bölge Koordinatörü İsmail Rüştü Atik, kredi imkanları ve yeni uygulamalarla ilgili kooperatif ortaklarına bilgi verdi.

ÇORUM HEYETİNDEN HEDİYE
Genel kurula misafir olarak gelen Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Kılıç ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Başkan Kara’ya gümüş işlemeli ibrik hediye etti.
Genel Kurul Başkan Kara’nın teşekkür konuşmasıyla sona erdi.