Ahilik Kültürü, gençlere anlatıldı

26.04.2017, TRABZON, TESOB – Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen panelde, Ahilik kültürü genç kuşaklara anlatıldı.

Panele Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü Ahilik ve Şura Daire Başkanı Çağatay Yasin Karaboğa, il müdürleri, esnaf ve sanatkâr odaları başkan ve yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Panelin açılışında konuşan Trabzon Valisi Yücel Yavuz, “İşini sağlam, düzgün yapan, zamanını iyi kullanan, vaktinde nerede ne yapması gerektiğini iyi bilen ve kendisine tevdi edilen imkânları iyi kullanan insanlar, yani işini severek yapan kişiler, ahilik kültürünü bizzat ve fiilen yaşayanlardır" diye konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel ise, Ahiliğin temelinin yardımlaşmaya, birlik ve beraberliğe, karşılıklı saygı ve sevgiye dayandığını belirterek, Ahiliğin kaliteli mal ve hizmet üretmek, haksız ticari uygulamaların engellenmesi anlamlarını taşıdığını da söyledi. Yücel, ahiliğin dürüst rekabet, tüketici haklarının korunmasını içerdiğini ifade ederek "Mesleki dayanışma, yardımlaşma, adil paylaşım ve adil gelir dağılımı sosyal ekonomik refahın artırılması demektir" diye konuştu.

Yücel, bakanlık olarak yaklaşık 3,5 milyon ticaret erbabından sorumlu olduklarına işaret ederek ahiliği bir yaşam biçimi ve disiplini haline dönüştürmek için gençlerle buluştuklarını, toplumun tüm kesimlerine ahiliği anlattıklarını kaydederek şunları söyledi:

“Bir milletin bekası, kültürünü doğru yansıtmasına, yaşamasına ve gelecek nesillere bir miras olarak başarıyla aktarabilmesine bağlıdır. Ahilik kültürü, hedeflerine emin adımlarla yürüyen aziz Türk milletinin özgürlük, şerefli ve izzetli bir gelecek tutkusuyla, asrın en büyük kahramanlık destanını yazarak kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temel ilkelerinden birisi olmalıdır. Maddeye, zenginliklere ve bilgiye yaradılışın özünü unutmadan ibretle ve basiretle bakabilmeyi öğütleyen ahilik kültürüne bugün her zamandan daha fazla ihtiyacımız vardır. Bakanlık olarak bir medeniyet projesi kabul ettiğimiz ahilik kültürünü tanıtmayı ve yaşatmayı, ahilik değerlerini insanlığın temel değerlerinden birisi olarak gelecek nesillere aktarmayı temel hedef kabul ettik".

Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmek Gökbel'in moderatörlüğünde düzenlenen panelde, KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz ile Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yazıcı da sunum gerçekleştirdi. Etkinliğin son bölümünde Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, gençlerle hayat tecrübelerini paylaştı.

Panel öncesinde düzenlenen yemekte ise TESOB Başkanı Metin Kara, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ile Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyyüp Ergan, Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Genel Müdür Necmettin Erkan ile Daire Başkanı Çağatay Yasin Karaboğa’ya Trabzon işi telkâriden yapılan hediyeler verdi.