“Trabzon esnaf ve sanatkârları olarak misafirlerimize en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz”

26.07.2022, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, Trabzon’daki turizm hareketine yönelik oluşturulmaya çalışılan algıya tepki göstererek, “Dünyanın her yerinden gelecek misafirlerimize kapımız açıktır. Trabzon’un adeta bacasız sanayisi olan turizmi bugünlere getirmek için yapılan çalışmalar bu tür algılarla bir kenara itilemez. Bizim gündemimiz turistlere nasıl daha iyi hizmet edilebileceği noktasında çalışmalar yapmaktır. TESOB olarak turizm sektörüne kalifiye eleman yetiştirilmesi konusunda çalışmalar yaptık. Ayrıca özellikle tarifeler konusunda denetimlerimiz de aralıksız sürmektedir. Tüm çabamız her geçen yıl ilimize gelen turist sayısını artırmaktır” dedi.

“TURİZM HAREKETİ ESNAFA NEFES ALDIRMIŞTIR”

Uzun yıllardır yapılan tanıtım faaliyetleri sonrasında Trabzon’un Körfez ülkesi vatandaşlarının yoğun ilgisiyle karşılaştığını belirten TESOB Başkanı Metin Kara, “Cennet ülkemizin çeşitli bölgelerine belirli ülkelerin vatandaşlarının tatil sezonunda ilgi gösterdiği hepimizin malumudur. Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesi de Körfez ülkelerinden son yıllarda büyük bur turist akınına uğramıştır. Şehrin bacasız sanayisi olan turizm sektörü, pandemi ve devamında gelen ekonomik dalgalanmalar nedeniyle zor durumda olan şehrimiz esnaf ve sanatkârına nefes aldırmıştır” diye konuştu.

“AMACIMIZ TURİSTLERİN ŞEHRİMİZDEN MEMNUN AYRILMASIDIR”

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak turizme büyük önem verdiklerini ve bu konuda birçok proje yürüttüklerini de belirten Başkan Kara, “Gerek turizm sektörüne kalifiye eleman yetiştirilmesi gerekse turistlerin şehrimizden memnun ayrılmaları amacıyla birçok proje geliştirdik ve uyguladık. Bizim gündemimiz dünyanın her yerinden gelecek misafirlerimizin şehrimizde nasıl daha iyi ağırlanabileceği konusunda çalışmalar yapmaktır. Şehrimize Körfez ülkelerinden gelen misafirlerimiz kanalıyla Trabzon ve bölge turizmine yönelik yapılan algı çalışmalarıyla kaybedecek zamanımız yoktur. Dünyanın her yerinden gelen turistler misafirimizdir ve iyi ağırlamak, şehrimizden memnun ayrılmalarını sağlamak adına elimizden gelene yapmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

TARİFE DENETİMLERİMİZ SÜRÜYOR

TESOB’un özellikle tarife denetimleri konusuna önem verdiğinin altını çizen Başkan Kara, “TESOB’a üye olan tüm işyerlerinin bağlı bulunduğu odadan güncel tarifesini alması zorunludur. Bazı münferit olayların Trabzon'un turizm hareketini gölgelememesi için her kesimin duyarlı olması gerekiyor. Tüm esnaflarımızın tarifesi olmalıdır. Her esnaf komşusuna karşı da bu sorumluluk içinde davranmalıdır. Tüm çabamız esnafımızın rekabet ortamı içinde müşterisine en iyi hizmeti vermesini sağlamaktır. Tarifesi olmayan esnaf ve sanatkâr, hem müşterisine hem de meslektaşına karşı sorumludur ve vebal altındadır. Türkçe'nin yanı sıra İngilizce ve Arapça dillerini de eklediğimiz tarifelerin dağıtılması, esnaflarımız tarafından kullanılması, yerli ve yabancı müşterilerimizin de memnuniyetini artıracaktır. Tarife denetimlerimiz de 2 ekibimizle özellikle turizm bölgeleri başta olmak üzere il genelinde sürmektedir” dedi.