“Meslek liselerinin ve mesleki eğitimin cazibesinin artırılmasını hedefliyoruz”

25.05.2022, TRABZON, TESOB – Mesleki Eğitim Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) tanıtım ve bilgilendirme toplantısı Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, İl Milli Eğitim Müdürü H. Burak Fettahoğlu, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Yönetim Kurulu Üyesi Temel Korkmaz, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Şafak, İŞKUR Müdürü İbrahim Büyük, TESOB Eğitim Müdürü Erhan Eroğlu ve diğer ilgililer katıldı.

TESOB Yönetim Kurulu Üyesi Temel Korkmaz, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kurum olarak mesleki eğitimin kalitesinin arttırılması kapsamında bazı faaliyetler gerçekleştirdiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Birliğimiz bünyesinde iş yeri denetleme ve danışmanlık kurulu oluşturduk; oda başkanlarımızdan ve mesleki eğitimden sorumlu milli eğitim müdür yardımcısından oluşan bu kurulda her ay düzenli toplantılar yaparak öğrencilerimizin staj yapacağı işyerlerinin denetimini, öğrencilerin işletmelerden taleplerini, işverenlerin öğrencilerden taleplerini öğreniyoruz ve sorunlu gördüğümüz konulara çözümler oluşturuyoruz. Aynı zamanda kurulumuzda kalfa, çırak, usta, usta öğreticilik gibi belgelerin alınması için işverenleri ve personellerini bilgilendirip sürecin daha kaliteli işlemesi için emek sarf etmekteyiz. Okul – Sektör İşbirliği toplantısında mesleki eğitimin kalitesinin arttırılması ve tanıtılması amacıyla bir dizi faaliyetler gerçekleştirmekteyiz. Yakın zamanda meslek lisesi öğrencilerimizin motivasyonunu arttırmak için onlara özel indirim anlaşmaları gerçekleştireceğiz. Örneğin; sinemalarla, eğitim kurumlarıyla, hastanelerle, kafelerle, restoranlarla görüşüp meslek lisesi veya mesleki eğitim merkezi öğrencilerine belirli oranlarda indirimler alacağız. Bu sayede bu okulda öğrenim gören kardeşlerimiz kendilerini daha değerli hissedeceklerdir. Kısacası 23 konu başlığı belirledik ve bu 23 konu başlığını proje mantığında belirli aralıklarla kurul üyelerimizle hayata geçirip meslek liselerinin ve mesleki eğitim merkezlerinin cazibesini arttırmak istiyoruz.”

“MESLEKİ EĞİTİME PROJELERİMİZ VE ÇALIŞMALARIMIZLA DESTEK VERİYORUZ”

Korkmaz, mesleki eğitim anlamında uyguladıkları birçok proje olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

“TESOB olarak proje ofisimizle birlikte ulusal ve uluslararası fon desteği sağlayan kurum ve kuruluşlara projeler sunarak ilimize, bölgemize, ülkemize katkı sunmaya çalışıyoruz. Mesleki eğitim anlamında da uyguladığımız Turisti Kazanan Geleceği Kazanır Projesi, Hizmette Sınır Yok Projesi, Her Yeteneğin Farkındayız Projesi gibi birçok proje bulunuyor. DOKA’da Dijital Pazarlama alanında istihdamın arttırılmasına yönelik kabul edilen projemizin sözleşmesini imzaladık. Projemize 1 ay içerisinde başlayacağız hedef grubumuz meslek lisesi öğrencileri olacaktır. Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nda Gençlerimiz CNC Tezgahı İle İş Hayatına Atılıyor adlı projemiz ön değerlendirmeyi geçti ikinci değerlendirme sonucunu bekliyoruz. Bu projemizin içinde de hem mesleki eğitimler, hem staj programları hem de yurt dışı ziyaretleri bulunmaktadır. Kısacası sorunun ne olduğunun farkındayız ve bu sorunun çözümüne katkı sunmak amacıyla TESOB olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mesleki eğitimi tanıtma ve yaygınlaştırma projesi kapsamında da elimizden gelen tüm desteği vermeye hazır olduğumuzu bildirmek isterim.”