TESOB Genel Kurulu’nda Metin Kara yeniden başkanlığa seçildi

08.05.2022, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin 2022 yılı Olağan Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen seçimlerde tek aday olan Metin Kara yeniden başkanlığa seçildi.

GENİŞ KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan genel kurulun Divan Başkanlığını Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara yaptı. Genel Kurula AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu ve Salih Cora, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Deva Partisi Trabzon İl Başkanı Kubilay Çiçek, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Rize Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Güven Aksoy, Trabzon Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Pehlivan, Halk Bankası Bölge Müdürü Ömür Batur, kooperatif başkanları ve delegeler katıldı.

“BEKLENTİMİZ EKONOMİNİN ONURGASINI OLUŞTURAN ESNAF VE SANATKÂRLARA DESTEĞİN SÜRMESİDİR”

TESOB Başkanı Metin Kara, 2022 yılı Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Hepimizin üzerinde büyük emeği olan; sevgi, merhamet ve şefkat timsali annelerimizin Anneler Günü’nü kutlamak istiyorum. Her çocuğun ilk öğretmeni olan ve güçlü toplum yapımızın en büyük mimarlarından olan annelerimizin günü kutlu olsun. Hayatta olanlara sağlıklı ömürler, ebediyete intikal etmiş tüm annelerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yine bu vesileyle geçtiğimiz hafta idrak ettiğimiz Ramazan Bayramınızı tekraren kutluyor, nice Ramazanlara sağlık ve huzurla ulaşmayı Yüce Rabbimden diliyorum. Tabii ki bizlere iki bayramı bir arada yaşatan, 8’inci şampiyonlukla dünyadaki tüm Trabzonsporluları ve taraflı tarafsız herkesi sevince boğan Trabzonsporumuzu; başkanından futbolcusuna, kulüp çalışanından taraftarına kadar tebrik ediyorum. Köklerimizden gelen inancımızla bu seneki başarılarımızın gelecek senelerde de sürmesini, bu sevinçlerimizin devamını diliyorum” dedi. Başkan Kara sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son iki yıl hepimiz için çok zor geçti. Pandemi nedeniyle esnaf ve sanatkâr kardeşlerimiz işyerlerini uzun süre kapalı tutmak veya kısıtlı çalıştırmak zorunda kaldı. Her şeye rağmen ayakta kalmaya çalışan, üretmeye ve ülkesini kalkındırmaya devam eden esnaf ve sanatkâr kardeşlerimize buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Pandemi döneminde Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak her zaman esnafımızın yanında yer almaya özen gösterdik. Meslek odalarımızdan gelen talepleri ve çözüm önerilerini 17 maddelik bir rapor haline getirerek, milletvekillerimize ve ilgili kamu kurumlarına kadar birçok yere ilettik. Bu raporları dönem dönem yenileyerek ilgili kurumlara iletmeye devam ettik. Ayrıca esnaf ve sanatkârımızın taleplerinin bu süreçte gerçekleştiğini görmek de bizleri mutlu etti. Bu vesileyle bu zor dönemden geçerken her zaman çeşitli destek ve teşviklerle katkılarını esirgemeyen ve devletin tüm imkânları ile esnaf ve sanatkârın, iş dünyasının yanında olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, tüm bakanlarımıza ve yetkiliklerimize teşekkür ediyorum. Pandemi dönemi sonrası ortaya çıkan ekonomik sıkışıklık da piyasa şartlarını zor bir hale getirmiştir. Pandemi sağlık yönünden etkisini azaltsa da piyasalarda etkisini hala en sert şekilde göstermektedir. Bu nedenle esnaf ve sanatkâra destekler ve teşvikler de sürdürülmelidir. Hepinizin malumu, esnaf ve sanatkâr ekonominin kılcal damarlarını oluşturur, ekonominin omurgasıdır. Bu nedenle esnaf ve sanatkârlarımızın her daim canlı ve güçlü pozisyonda olması gerekir. Zira kırık bir omurgayla yaşam sürdürülemez, çarklar döndürülemez. Küçük esnaf ve sanatkâr bu nedenledir ki Anayasamız ile de koruma altına alınmıştır. Devletimizden mutlak suretle beklentimiz esnaf ve sanatkârlara desteğin sürmesidir.”

“TURİZME ÖNEM VERİYOR VE ÇEŞİTLİ PROJELER UYGULUYORUZ”

TESOB Başkanı Metin Kara, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak en fazla önem verdikleri konuların başında turizmin geldiğini ifade ederek, turizmle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Başkan Kara, şunları söyledi:

“Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak ilimizde bize kayıtlı olan esnaf ve sanatkârların tarife denetimlerini düzenli olarak gerçekleştirmekteyiz. Kurumumuza kayıtlı olmayan yani kayıt dışı olan iş yerlerini de belirleyerek ilgili kurum ve kuruluşlara bilgi vermekteyiz. TESOB olarak 2 denetim aracımız ve denetim personellerimizle birlikte sürekli olarak sahadayız. Covid-19 pandemi süreci esnaf ve sanatkârımızı derdinden yaralamıştır. Bu dönem içerisinde denetim çalışmalarımızı askıya almış olsak da Mayıs ayı itibariyle kaldığımız yerden devam etmeye başladık. Whatsapp İhbar Hattımızı uygulamaya aldık. Yazılı olarak gelen şikâyetlere anında cevap verdiğimiz bir sistem kurduk. Tek Tip Tarife Uygulamasına uyulmasına önem veriyoruz. Turizmin yoğun olarak yaşandığı Uzungöl Bölgesi’nde yerli ve yabancı turistlerin fiyat tarifelerimize hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamak ve daha iş yerini ziyaret etmeden önce menüler hakkında bilgi sahibi olmasına katkı sunmak amacıyla bölgede karekod uygulamasını hayata geçirmeyi planlamaktayız” dedi.

“YENİ DÖNEMDE DE PROJELERİMİZ SÜRECEK”

Başkan Kara, yeni dönemde de projeler üretmeye devam edeceklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Hizmette Sınır Yok Projesi, TESOB Girişimcileri Hayata Geçiriyor Projesi, Ticari Taşıt Sürücülerinin Davranış Modellerinin Geliştirilmesi Projesi, Turisti Kazanan Geleceği Kazanır Projesi ve buna benzer birçok proje ile esnaf ve sanatkârlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Yeni dönemde de Dijital Pazarlama Projesi, Online Satış Konusunda Esnaf ve Sanatkâra Bilgilendirme Projesi gibi projeleri uygulamaya koyacağız. Esnaf okulu projemizin temellerini hem iş yeri denetleme ve danışmanlık grubumuzla hem de Ortahisar okul sektör işbirliği kurulumuzla birlikte atıyoruz. Meslek lisesi müdürlerimiz ile birlikte basını ziyaret ederek meslek liseleri üzerindeki kötü algının ortadan kaldırılması için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İlerleyen süreçte hazırlamış olduğumuz 30 farklı başlıkta çalışmalarımıza devam edeceğiz. Meslek liseleri bizim kurumlarımızın geleceğidir. İnşallah bu desteğimiz artarak devam edecektir. Bir diğer projemiz de Gençler CNC Tezgahı İle İş Hayatına Atılıyor Projesi’dir. Bu projemizin de kabulünü bekliyoruz. Projemizin bütçesi 351 bin Euro ve projemiz 12 ay sürelidir. Projemiz kapsamında 15 kadın, 15 erkek ve 5 engelli arkadaşımız olmak üzere toplam 35 kursiyerimize yönelik ahşap üzerinden hediyelik eşya üretimi ve ahşap oyuncak üretimi üzerine CNC makinesi üzerinden eğitimler vereceğiz. Bu projemiz ile Trabzon ilinde hediyelik eşya imalatı alanında sektörün güçlenmesine katkı sunacağız hatta sektörü yeniden inşa edeceğiz.”

TESOB Genel Kurulunda ayrıca AK Parti Milletvekilleri Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu ve Salih Cora, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da birer konuşma yaptı.

METİN KARA YENİDEN BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ

TESOB Olağan Genel Kurulunda daha sonra gerçekleştirilen seçimlerde tek aday olarak yer alan mevcut başkan Metin Kara yeniden başkanlığa seçildi. Başkan Kara’nın listesi şu isimlerden oluştu:

YÖNETİM KURULU (ASİL): Metin Kara (Başkan), Ekrem Yılmaz, Temel Korkmaz, Mustafa Özcelep, Turan Kaynar, Mustafa Pehlivan, Mehmet Coşkun Zihni

YÖNETİM KURULU (YEDEK): Selahattin İsmailoğlu, Coşkun Kınalıoğlu, Aytekin Keleş, Mustafa Erdoğdu, Halil Tokur, Murat Günaydın, Mehmet Yılmaz

DENETİM KURULU (ASİL): Yaşar Sivrikaya, Hüseyin Konak, Ayhan Taflan

DENETİM KURULU (YEDEK): Ali Osman Aydın, Gökmen Emirzeoğlu, Mustafa Aydın

DİSİPLİN KURULU (ASİL): Hasan Lermi, Orhan Yılmaz, Mümin Tirgil

DİSİPLİN KURULU (YEDEK): Salih Kongur, M. İhsan Yılmaz, Sinan Ayyıldız.