Denetimli Serbestlik kapsamındaki kadınlara aşçılık eğitimi verilecek

17.03.2022, TRABZON, TESOB - Trabzon Denetimli Serbestlik Müdürü Zafer Gün ve Denetimli Serbestlik Kurum Öğretmeni İmdat Yavaş, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara’yı ziyaret etti.

TESOB Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Yılmaz, Trabzon Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Er ve TESOB Eğitim Müdürü Erhan Eroğlu’nun da yer aldığı ziyarette, birlikte yapılabilecek çalışmalar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Zafer Gün, İŞKUR ve Halk Eğitim’le birlikte denetimli serbestlik statüsünde olan eski hükümlü kadınlara yönelik aşçı yardımcılığı kursu düzenlemeyi planladıklarını belirterek, “6 aylık kurs döneminin ardından bu kişilerin hem piyasada iş bulması hem de meslekte tecrübe edinmesi adına TESOB ve Lokantacılar odamızla ortak çalışmalar yapmak, ayrıca çeşitli kurumlardan uygun hibe ve krediler alarak girişimci olup kendi işyerlerini açmaları konusunda da tecrübenizden faydalanmak istiyoruz. İş sahibi olmaları, meslek öğrenmeleri, işyerlerini açmalarının bundan sonraki hayatlarında suçtan uzak durmalarında büyük etken olduğuna inanıyoruz” dedi.

“KADINLARIMIZIN İŞYERLERİ KÜÇÜK BELKİ AMA YÜREKLERİ BÜYÜK”

TESOB Başkanı Metin Kara, eski hükümlülerin toplum yaşamına adapte olması, yeniden topluma kazandırılması için üzerlerine düşen her görevi yapmaya hazır olduklarını belirterek, “Trabzon’da kadın esnaf ve sanatkâr sayımız 2021 rakamlarına göre 4 bin 300’ü geçmiş durumda. Toplam üye sayımızın yüzde 16’sını kadınlarımız oluşturuyor. Birçok kadın esnafımızın işyerleri küçük belki ama yürekleri büyük. Bu toplum için üretmek, çalışmak isteyen tüm kadınlarımıza destek olmak da boynumuzun borcudur. Bu anlamda sizlerin uyguladığı projeyi de çok önemsiyoruz. Proje kapsamında eğitim alacak kadınlarımızın istihdamı, eğitimi, hibe ve kredi desteklerinden yararlanması konusunda elimizden geleni yapacağız” dedi.

Trabzon Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Er de projeye destek olmaktan mutluluk duyacaklarını vurguladı.