“Kadınların üretime katılmasını sağlayacak desteklerin artmasını bekliyoruz”

08.03.2022, TRABZON, TESOB - Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, kadınların üretime katılmasını sağlayacak desteklerin artırılması gerektiğini belirterek, “Kadınların üretime katılması ekonomiyi güçlendirir. Trabzon'daki esnaf ve sanatkârlarımızın yaklaşık yüzde 16’sını kadınlar oluşturmaktadır” dedi.

“KADINLARA YÖNELİK EVDE ÜRETİM MODELLERİ VE E-TİCARET DESTEKLERİ ARTIRILMALI”

Kadınların hayatın her alanında daha etkin olmasının ülkemizin gücüne güç katacağını vurgulayan TESOB Başkanı Metin Kara, “Türkiye'de kadın esnaf ve sanatkâr sayısı son yıllarda artış gösterdi. Trabzon'da da kadın esnaf ve sanatkâr sayımız 2021 rakamlarına göre 4 bin 300’ü geçti. Bu rakam toplam esnaf sayımızın yaklaşık yüzde 16’sını oluşturuyor. Kadınların iş yaşamında söz sahibi olması, iş yeri açması, yöneticilik yapması, ekonomiye katkı vermesi ülkemizin geleceği adına da son derece önemlidir. Özellikle pandemi sürecinde Türkiye genelinde de kadın esnaf ve sanatkâr sayımız artmıştır. Evde üretim modellerini ve e-ticareti destekleyecek, kadınlarımızın iş yaşamına daha fazla katılmasını sağlayacak desteklerin artarak sürmesini bekliyoruz” dedi.

“TRABZON’DAKİ KADINLARIN ÜRETİMDEKİ GÜCÜ YILIN AHİSİ SEÇİMLERİYLE TESCİLLENDİ”

TESOB Başkanı Metin Kara, Trabzon'daki kadınların üretimdeki gücünü vurgulaması açısından Yılın Ahisi seçimlerinin de önemli olduğunu belirterek, “Bilindiği gibi 2016 yılında Türkiye'de Yılın Ahisi olarak Trabzon'da terzilik yapan Emine Coşkuner seçilmişti. 2019 yılında da Çarşıbaşı'nda keşan dokumacılığı yapan Ayşe Saka Türkiye'de yılın Kalfası seçilerek Karadeniz kadınının üretimdeki gücünü bir kez daha tüm Türkiye'ye duyurmuştu. 2021 yılında ise kazaziye imalatçısı 15 yaşındaki Yaprak Maral kızımız Türkiye’de Yılın Çırağı seçildi ve ödülünü de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden Kırşehir’de aldı. Bu üç önemli örnek Trabzon’da kadınların üretime, ekonomiye ne derecede katkı verdiğinin göstergesidir” diye konuştu.

Başkan Kara, “Bu vesileyle başta kadın esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.