“Coğrafi işaretli ürünlerimiz ve el sanatlarımızın sayısını artırmalıyız”

21.02.2022, TRABZON, TESOB - Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara’nın divan başkanlığını yaptığı genel kurulda Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkanlığına yeniden Ali Yazıcı seçildi.

“COĞRAFİ İŞARETLER ŞEHİRLERİN, BÖLGELERİN REFAHINA KATKI SUNUYOR”

TESOB Başkanı Metin Kara, genel kurulda yaptığı konuşmada, Kuyumcular ve Saatçiler Esnaf Odası’nın coğrafi işaretli ürünler konusunda önemli çalışmalar yaptığını hatırlatarak, “Trabzon Telkariye ve Hasırı ile Trabzon Kazaziyesi’nin coğrafi işaretlerini alarak önemli bir hizmet gerçekleştirdiler. Biliyorsunuz coğrafi işaretler, el sanatlarımızın, ürünlerimizin geleceğe taşınmasında önemli rol oynuyor. Ancak gelişen dünyada artık coğrafi işaretler önemli bir katma değer yaratıyor, şehirlerin, bölgelerin refahına önemli katkılar sunuyor. Hasırımız, telkariyemiz ve kazaziyemiz geleneksel el sanatlarımız. Hepsinde el emeği, alın teri ve göz nuru var. Bu anlamda coğrafi işaretlerin sayısının çoğalmasını destekliyor ve önemsiyoruz. Ayrıca turizm şehri olan Trabzon’da el sanatları ve coğrafi işaretli ürünler turizmde de önemli rol oynayacaktır” dedi.

“YILIN KALFASI VE ÇIRAĞI KUYUMCULAR ODAMIZ ÜYESİ FİRMALARDAN ÇIKTI”

Başkan Kara, esnaf ve sanatkâr şehri olan Trabzon’un son 6 yılda Türkiye çapında 5 büyük Ahilik ödülü kazandığını da hatırlatarak, “3 bin 125 esnaf odası, 82 birlik ve 2.5 milyon esnaf ve sanatkâr arasında böyle önemli bir başarıyı elde etmek kolay değil. Yılın Ahisi yarışmalarında ödül alanlardan 2020’de yılın kalfası seçilen Barış Kahvecioğlu hasır imalatçısı bir oda üyemizin yanında çalışıyor. Yine 2021 yılında yılın çırağı seçilen Yaprak Maral kardeşimiz de kazaziye imalatçısı bir üyemizin yanında yetişiyor. Bu gurur tüm esnaf sanatkârımızın olduğu kadar Kuyumcular ve saatçiler Odası üyelerimizindir. Bu el sanatlarının geleceğe aktarılmasında çaba sarf eden herkesi ayrıca kutluyorum” diye konuştu.

Başkan Kara ile Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı ayrıca yönetim kurulunda tekrar görev almayan yöneticilere de plaket takdim etti.

Konuşmaların ardından yapılan ve tek listeyle gidilen seçimlerde Ali Yazıcı yeniden Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkanlığına seçildi. Başkan Kara, Ali Yazıcı ve yönetim kurulu üyelerine yeni görev döneminde başarı dileklerini iletti.