Başkan Kara: Esnaf elektrik ve doğalgazda da indirim bekliyor

14.02.2022, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, temel gıdada KDV indirimini olumlu bulduklarını belirterek, 'Esnaf ve sanatkârımızın bu zor günleri atlatabilmesi için elektrik ve doğalgazda da indirim bekliyoruz' dedi.

TESOB Başkanı Metin Kara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan temel gıda maddelerindeki KDV oranının yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesini olumlu bulduklarını belirterek, '14 Şubat'tan geçerli olacak bu indirimin fiyatlara da yansımasını bekliyoruz. Uzun süredir temel gıda maddelerinde bir KDV indirimi bekliyorduk ve sonunda gerçekleşti. Bu indirimin fiyatlara da yansımasını, bu konuda bakanlığın ciddi şekilde denetimlerde bulunmasını istiyoruz' dedi.

Başkan Kara, ekonominin kılcal damarlarını oluşturan esnaf ve sanatkârın pandemi ve ardından gelen ekonomik dalgalanmalar nedeniyle 2 yıldır çok zor günler geçirdiğini belirterek, 'Son elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamları da zaten zor durumdaki esnaf ve sanatkârımızı iyice zora soktu. Esnaf ve sanatkârımız elektrik faturalarının altından kalkamıyor. Her gün onlarca şikâyet alıyoruz. Tarife kademesinin 210'a çıkarılması esnafımıza fayda sağlamadı. Çünkü en küçük esnafımız bile bunun belki 4 – 5 katı elektrik tüketiminde bulunuyor. Ekonomide çarkların dönmesi, üretimin devam etmesi için elektrik ve doğalgaz zamları geri alınmalı, esnaf ve sanatkâra özel tarife uygulanmalıdır. Ayrıca esnafımıza her geçen gün daha büyük bir yük oluşturan ve fiyatları direkt etkileyen akaryakıt zamlarında da en azından esnafımıza yönelik ÖTV indirimi bekliyoruz. Bu zamların çeşitli şekillerde sübvanse edilmesi esnafımızı rahatlatacaktır. Elektrik ve doğalgaz faturalarının yüksekliği nedeniyle birçok esnafımızın kredi yapılandırması da bozuldu. Bu durum da önümüzdeki günlerde esnaf ve sanatkârımızı daha zor duruma sokacaktır' diye konuştu.