Türkiye'de Yılın Çırağı: 15 yaşındaki Kazaziye imalatçısı Yaprak Maral

17.08.2021, TRABZON, TESOB – Trabzon'un Coğrafi İşaretli el sanatlarından Kazaziye'nin en genç temsilcilerinden 15 yaşındaki Yaprak Maral, Türkiye'de 2021 Yılının Çırağı seçilerek Trabzon esnaf ve sanatkârını bir kez daha gururlandırdı. Böylece Trabzonlu esnaf ve sanatkârlar son 6 yıl içinde 5'inci kez Türkiye çapında derece elde ederek erişilmesi zor bir başarıya imza atmış oldu.


'AHİ ŞEHRİ TRABZON'UN BÜYÜK BAŞARISI'

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, çok eski çağlardan bu yana ticaret merkezi olan Trabzon'da Ahilik geleneğine bağlı güçlü bir esnaf yapısı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
'2016 yılında terzi Emine Coşkuner, 2017 yılında da kayık ustası Ali Saraç büyüklerimiz Türkiye'de Yılın Ahisi seçilmiş ve ödüllerini Kırşehir'de yapılan törenlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım'ın elinden almışlardı. 2019 yılında Çarşıbaşı'nda keşan dokumacılığı yapan Ayşe Saka kardeşimiz Türkiye'de Yılın Kalfası seçilerek yine Kırşehir'de TBMM Başkanımız Mustafa Şentop'un elinden ödülünü aldı. 2020 yılında hasır imalatçısı Barış Kahvecioğlu kardeşimiz Türkiye'de Yılın Kalfası olarak seçildi ve ödülünü Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak'tan aldı. 2021 yılında yine büyük bir başarıya imza atarak bu kez Yılın Çırağı ödülünü 15 yaşındaki kazaziye imalatçısı genç kardeşimiz Yaprak Maral kazandı. Trabzon esnaf ve sanatkârları olarak gururluyuz. Yaprak kızımız da Kırşehir'de Eylül ayı içinde yapılacak olan etkinliklerde ödülünü yine devlet büyüklerimizin elinden alacak'

Başkan Kara, Trabzon esnaf ve sanatkârının son 6 yılda Türkiye çapında 5 büyük başarıya imza attığını vurgulayarak, 'Bu gurur ve başarı, tüm zorluklara rağmen ayakta kalmaya çalışan, ülkesi için üretmeye ve çalışmaya devam eden esnaf ve sanatkârımıza aittir' diye konuştu.

'MESLEĞİ ANNEMDEN GÖRDÜM VE ÇOK SEVDİM'

Trabzon'da Yılın Çırağı seçildikten sonra Ticaret Bakanlığı'nda oluşturulan kurulun yaptığı seçimle 2021 Yılında Türkiye'de Yılın Çırağı seçilen 15 yaşındaki Yaprak Maral, saf gümüş tellerden örgü teknikleri kullanılarak yapılan Kazaziye sanatının Trabzon'daki en genç temsilcilerinden biri.

Trabzon'un Coğrafi İşaretli el sanatlarından biri olan Kazaziye'ye evde örücü olan annesini görerek başlayan 15 yaşındaki Yaprak Maral, daha sonra Çıraklık Eğitim Merkezi'nin ilgili bölümüne giderek eğitim almaya başladı.
Bu sırada Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Esnaf ve Sanatkârlar Odası üyesi usta öğretici Hülya Sır'ın atölyesinde de çalışarak sanatını ilerleten Yaprak Maral, Kazaziye tekniğiyle gümüş tespih, bileklik, kolye başta olmak üzere çeşitli ürünler imal ediyor.

Trabzon'da evde çalışan örücü kadınların gümüş tellerle ördüğü yarı mamul Kazaziye ürünlerini atölyede işlediklerini ve montajını tamamladıklarını belirten Yaprak Maral, 'Son ürün haline getirdiğiniz ürünler de mağazalarda satışa sunuluyor' dedi.

Annesinin 7 yıldır Kazaziye örücülüğü yaptığını belirten Yaprak Maral, 'Ben de annemden görerek bu işi çok sevdim ve bu bölümde okumaya karar verdim' diye konuştu.

'EL SANATLARIMIZI DAHA İLERİYE GÖTÜRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

Yaprak Maral, 'İşimde daha iyi olmak ve ilerleyen zamanlarda kendi atölyemi kurmak istiyorum' ifadesini kullandı.
Trabzon Kazaziyesi'nin Coğrafi İşaret almış bir el sanatı olduğunu belirten Yaprak Maral, 'El sanatlarımızı daha ileriye götürmek için çalışıyoruz' dedi.