Trabzon'da 2021 Yılının Ahisi, Kalfası ve Çırağı belirlendi

02.08.2021, TRABZON, TESOB – Trabzon'da 2021 Yılının Ahisi tornacı Kadir Hacıoğlu, 2021 Yılının Kalfası Sürmene Bıçağı imalatçısı İbrahim Karadeniz, 2021 Yılının Çırağı da Kazaziye İmalatçısı Yaprak Maral seçildi.

YILIN AHİSİ: TORNACI KADİR HACIOĞLU

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) tarafından belirlenen ve Valilik bünyesinde oluşturulan değerlendirme komisyonuna sunulan adaylar arasından 2021 yılının ahisi, kalfası ve çırağı belirlendi.

Trabzon'da 2021 Yılının Ahisi olarak belirlenen 84 yaşındaki Tornacı Kadir Hacıoğlu, 1956 yılında çalışmaya başladı. 4 erkek 2 kız çocuk babası olan ve 1966 yılında kendi iş yerini açan Kadir Hacıoğlu, 1976 yılında şu anda halen hizmet vermeye devam ettiği Trabzon Büyük Sanayi Sitesi'ndeki işyerine taşındı.

İlkokulu bitirdikten sonra çalışma hayatına atıldığını belirten Kadir Hacıoğlu, 'Babam beni işe koymamak için direndi. Ben kaçarak çalışmaya başladım. 1956'dan bu yana da çalışıyorum' dedi.

3 ÇOCUĞU VE BİR TORUNUNU MESLEKTE YETİŞTİRDİ

4 erkek çocuğundan 3'ünün kendi yanında yetiştiğini belirten 84 yaşındaki Kadir Hacıoğlu, '2 oğlum benimle çalışmaya devam ediyor. Diğer oğlum bir süre silah fabrikası müdürlüğünü yaptı ve şimdi kendi işyerini açmaya hazırlanıyor. Bir torunum da aynı mesleğe gönül verdi ve ona da şimdi mesleği öğretmeye çalışıyorum' diye konuştu.

İşyerinde torna, freze, planya gibi işlemleri yaptıklarını, iş makinalarının imalatı ve onarımını gerçekleştirdiklerini belirten Kadir Hacıoğlu, '3 nesil bir arada çalışmak, çocuklarımın ve torunumun da benimle aynı işi yaptıklarını görmek mutluluk verici' dedi.

YILIN KALFASI: SÜRMENE BIÇAĞI İMALATÇISI İBRAHİM KARADENİZ

Trabzon'da 2021 Yılının Kalfası seçilen Sürmene Bıçağı imalatçısı İbrahim Karadeniz, '2005 yılında bir arkadaşımla sektöre girdik ve bir imalathane açtık. 4 yıl sonra ayrıldım ve kendi başıma Sürmene Bıçağı imalatına devam ettim' ifadesini kullandı. İbrahim Karedeniz, halen Sürmene Sanayi Sitesi'ndeki imalathanesinde Sürmene Bıçağı üretmeye ve istihdam sağlamaya devam ettiğini belirtti.

ÇELİĞİ BALIK YAĞINDA SOĞUTUYORUZ

Karadeniz, Sürmene Bıçağını diğer bıçaklardan ayıran birçok özellik olduğunu vurgulayarak imalat sürecini şöyle anlattı:

'Çeliği kalıplarda Sürmenemizin bıçak modellerinde kesiyoruz. Daha sonra 1000 santigrat derecede fırında ısıttığımız çelikleri, balıkyağına atarak soğutuyoruz. Bu sertlik verme ve sulama özelliği Sürmene'ye has bir özelliktir. Daha sonra bıçağımızın ağzını incelterek montaja hazırlıyoruz. Bıçağımızın kabza kısımlarını paduk, venge, gül gibi doğal ağaçlardan yapıyoruz. Bıçakların saplarını yekpare perçinle tutturuyoruz, krom pervazlarını takarak perdahlarını yapıyoruz. Diğer işlemlerden sonra paketleyerek satışa hazır hale getiriyoruz.'

İbrahim Karadeniz Sürmene Bıçağının Trabzon'un Coğrafi İşaretli ürünleri arasında yer aldığını ifade ederek, 'Çakıdan kılıca kadar çok geniş bir yelpazede ürettiğimiz ürünlerimizi toptan, perakende ve e-ticaret yoluyla satıyoruz. Ayrıca ürünlerimiz yurtdışına da ihraç ediliyor' dedi.

Karadeniz, Sürmene'nin kalitesiyle dünyada nam yapmış bıçağını ellerinden geldiği kadar daha ileriye götürmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

TRABZON'DA 2021 YILININ ÇIRAĞI: KAZAZİYE İMALATÇISI YAPRAK MARAL

Saf gümüş tellerden örgü teknikleri kullanılarak yapılan Kazaziye sanatının en genç temsilcilerinden biri olan 15 yaşındaki Yaprak Maral, Trabzon'da 2021 Yılının Çırağı seçildi.
Trabzon'un Coğrafi İşaretli el sanatlarından biri olan Kazaziye'ye evde örücü olan annesini görerek başlayan Yaprak Maral, daha sonra Çıraklık Eğitim Merkezi'nin ilgili bölümüne giderek eğitim almaya başladı.

Bu sırada usta öğretici Hülya Sır'ın atölyesinde de çalışarak sanatını ilerleten Yaprak Maral, Kazaziye tekniğiyle gümüş tespih, bileklik, kolye başta olmak üzere çeşitli ürünler imal ediyor.


'MESLEĞİ ANNEMDEN GÖRDÜM VE ÇOK SEVDİM'

Trabzon'da evde çalışan örücü kadınların gümüş tellerle ördüğü yarı mamul Kazaziye ürünlerini atölyede işlediklerini ve montajını tamamladıklarını belirten Yaprak Maral, 'Son ürün haline getirdiğiniz ürünler de mağazalarda satışa sunuluyor' dedi.

Annesinin 7 yıldır Kazaziye örücülüğü yaptığını belirten Yaprak Maral, 'Ben de annemden görerek bu işi çok sevdim ve bu bölümde okumaya karar verdim' dedi. Yaprak Maral, 'İşimde daha iyi olmak ve ilerleyen zamanlarda kendi atölyemi kurmak istiyorum' ifadesini kullandı.

Trabzon Kazaziyesi'nin Coğrafi İşaret almış bir el sanatı olduğunu belirten Maral, 'El sanatlarımızı daha ileriye götürmek için çalışıyoruz' dedi.