Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurulu yapıldı

14.07.2021, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurul'da mevcut Başkan Metin Kara güven tazeledi. Kara, 'Bu faaliyet döneminde 2 bin 880 ortağımıza toplam 264 milyon 500 bin liralık kredi kullandırdık' dedi.

'15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLİYORUM'

Beşirli Çok Amaçlı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurulda bir konuşma yapan Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Kara, sözlerine 15 Temmuz hain darbe girişimini lanetleyerek başladı. Kara, '15 Temmuz, asla sıradan bir darbe girişimi değildir. Arkasında çok büyük hesapların olduğu, gerçekleştiğinde ülke ve millet olarak bambaşka mecralara sürükleneceğimiz tarihi bir kırılma noktasıdır. Bu kırılma noktasında vatanına olan sorumluluklarını dün olduğu gibi bugün de yerine getiren esnaf ve sanatkârlarımız her zaman vatanının ve milletinin yanında olmaya devam edecektir. Şundan emin olunuz; biz büyük bir milletiz. Özgürlüğe âşık olan bu millet hiçbir zaman boyunduruk altında kalmadı, bundan sonra da kalmayacak. Vatanının bir milimetrekaresini bile asla vermeyecek. Bu vesileyle, istiklalimizi ve istikbalimizi borçlu olduğumuz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere; bu vatanın güvenliğini sağlamak ve geleceğini kurtarmak için kanlarını döken aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum' dedi.

'SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MİNNET BORÇLUYUZ'

Başkan Kara, 2020 yılının başından itibaren dünyada ve ülkemizde büyük bir bela olan Covid-19 salgını yaşandığını hatırlatarak, şunları söyledi:

'Salgının toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkilediği hepimizin malumudur. Bu salgın ekonomik, sosyal, kültürel tüm katmanlarda derin etkiler bırakmıştır. Bu süreçte adeta cephenin en önünde savaşarak çok zorlu bir görev yürüten doktor, hemşire ve her kademedeki sağlık personeli, salgının önlenmesi ve yayılmasının önüne geçilmesi için büyük bir özveri ve gayretle gecesini gündüzüne katmıştır. Sağlık çalışanlarımız, aileleri ve sevdiklerinden uzak kalarak vatandaşlarımızın sağlıklarını kendi canlarının önüne koyup görevlerini büyük bir fedakârlıkla yerine getirmektedirler. Başta Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca olmak üzere, her kademedeki sağlık personelimize, büyük özverin ve fedakârlıkları için bir kez daha teşekkürü borç biliyorum. Bu vesileyle, tüm esnaf ve sanatkârlarımızı, pandemi tedbirlerine uymaya ve mutlaka aşı olmaya çağırıyorum.'

'FAALİYET DÖNEMİNDE 2880 ORTAĞIMIZA 264.5 MİLYON LİRA KREDİ KULLANDIRDIK'

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Kara, kooperatif faaliyetleriyle ilgili bilgi verirken de şu ifadeleri kullandı:

'1953 yılında kurulan kooperatifimiz bölgenin en büyük kooperatifidir. Covid-19 pandemisinin ülkemizde kendisini hissettirdiği Mart 2020'e kadar 69 milyon 500 bin lira olan plasmanımıza ek olarak 73 milyon 500 bin lira plasman alarak toplam plasmanımızı 143 milyon liraya çıkarttık ve bin 485 ortağımıza 147 milyon 500 bin liralık kredi kullandırdık. Buna ilave olarak; pandemi süreci içerisinde 63 milyon 500 bin liralık plasman alarak 206 milyon 500 bin lira plasmana ulaşarak, bin 395 ortağımıza 117 milyon liralık kredi verdik. Faaliyet dönemi itibariyle 2 bin 880 ortağımıza toplam 264 milyon 500 bin liralık kredi kullandırdık.'

'PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAFIMIZIN SORUNLARINI İLGİLİ MERCİLERE İLETMEK İÇİN ÇALIŞTIK'

Başkan Kara, aynı zamanda Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı görevini de yürüttüğünü hatırlatarak, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak, pandeminin ülkemizde başladığı Mart 2020 tarihinden itibaren esnaf ve sanatkârlarımızın sesi olmak için çaba sarfettik. Bu süreçte esnaf ve sanatkârlarımızın karşılaştığı sorunları ve çözüm önerilerini içeren 16 maddelik bir rapor hazırladık. Bu raporu başta Trabzon milletvekillerimiz olmak üzere ilgili Bakanlıklara gönderdik. Süreç içerisinde raporlarımızı revize ederek devlet büyüklerimizle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Sunmuş olduğumuz taleplerin bir kısmının kabul edildiğini ve yürürlüğe koyulduğunu gördük. Bunlar bizi mutlu etti. Gönül ister ki tüm taleplerimiz karşılansın ama bu süreç hiç de kolay olmadı. Dünyadaki diğer ülkelerin sunmuş olduğu desteklere baktığımızda ülkemizden çok da farklı olmadığını biliyoruz. Bu nedenle bu süreçte taleplerimizi kabul eden ve uygulamaya koyan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza şükranlarımı iletiyorum. Bu vesileyle desteklerin ve kredi ertelemelerinin yılsonuna kadar uzatılmasını talep ettiğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum. İşveren ve çalışan sosyal güvenlik pirimi ve muhtasar beyanname ödemelerinin ertelenmesi, istihdam teşvik paketlerinin ve diğer destek uygulamalarının yaygınlaştırılarak devam ettirilmesini temenni ediyoruz. Esnaf ve sanatkârlarımız, pandemi sürecinde ellerinden geldiğince ayakta kalmaya, üretmeye ve ülkesine katkı sunmaya devam etti. Bunda elbette ki desteklerin de büyük katkısı oldu. Ancak pandeminin etkilerinin hala devam etmesi ve yeni dalgaların gelme olasılığına karşı, desteklerin yılsonuna kadar uzatılması en büyük arzumuzdur.'

ZORLUOĞLU'NA TEŞEKKÜR ETTİ

Başkan Kara, sözlerinin sonunda, 'Trabzon'da da pandemiden diğer sektörlere göre daha fazla etkilenen sektörlerimiz oldu. Şehrimizin bacasız sanayisi turizm de bunların başında gelmektedir. 1 Temmuz itibarıyla uygulanan normalleşme sürecinin son fazında turizm hareketinde de gözle görülür bir artış olmuştur. Bu hareketin şehrimizin esnafına da bereket getirmesini diliyorum. Bu süreçte şehrimizde yürütülen altyapı çalışmaları, birçok esnafımızı da etkilemiştir. Ancak kentimizin geleceği açısından önemli gördüğümüz bu tür çalışmalara gereken hassasiyetle yaklaşılacağına inancımız tamdır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Murat Zorluoğlu'nun kentimizi daha yaşanabilir hale getirme konusunda yürüttüğü projeleri destekliyor ve bir an önce bitirilmesini temenni ediyoruz. Bu vesileyle Sayın Murat Zorluoğlu'na da pandemi döneminde esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik verdiği destekler nedeniyle teşekkür ediyorum' ifadesini kullandı.

BAŞKAN KARA GÜVEN TAZELEDİ

Genel kurulda ilgili raporlar okunarak yönetim kurulu ve denetim kurulu ibra edildi. Daha sonra tek liste ile yapılan seçimlerde Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi yeni yönetim ve denetim kurulları şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu (Asıl): Metin Kara, Şükrü Bekar, Hayri Köksal, Mustafa Pehlivan, Mehmet Yılmaz
Yönetim Kurulu (Yedek): Yahya Tomaç, Aydın Yılmaz, Hilmi Kara, Şener Sürül, Murat Emir 
Denetim Kurulu (Asil): Aytekin Keleş, Halil Tokul, 
Denetim Kurulu (Yedek): Uğur Yanık, Hüseyin Nalçacı