TESOB Başkanı Kara: Kadın girişimciler daha fazla desteklenmeli

07.03.2017, TRABZON, TESOB - Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması gerektiğini belirterek, “Kadınların hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da yer almasını destekliyoruz. Kadın girişimcilere yönelik destekler daha fazla artırılmalıdır” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan TESOB Başkanı Metin Kara, Türkiye’de esnaf ve sanatkâr odalarına bağlı 1 milyon 678 bin esnaftan yaklaşık 255 bininin kadın olduğuna dikkat çekerek, “Kadınlarımızın iş hayatında olması hem ekonomiye hareket katmakta hem de nezaket getirmekte. Bu yönden bakıldığında kadın girişimci sayısının artmasını diliyoruz. Kadın girişimcilere yönelik desteklerin artırılması da kadınların iş hayatına atılmakta daha cesaretli olmasını sağlayacaktır” dedi.

Başkan Kara, geçen yılın Ocak ayına göre kadın esnaf sayasının Türkiye’de 38 bin 312 kişi artarak 254 bin 862’ye yükseldiğini de hatırlatarak, “Esnaf ve sanatkarların yüzde 15’i kadın. Bu sayının her geçen gün artmasını, kadınların ekonomi ve çalışma hayatında daha çok söz sahibi olmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

TESOB’a bağlı 25 bine yakın esnaf ve sanatkar içinde kadınların sayısının 3 bin 180 olduğunu da vurgulayan Kara, “Bu sayının her geçen yıl artmasından büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.