Türkiye'de Yılın Kalfası Barış Kahvecioğlu ödülünü Kırşehir'de aldı

21.09.2020, TRABZON, TESOB – Türkiye'de 2020 Yılının Kalfası seçilerek Trabzon esnaf ve sanatkârını bir kez daha gururlandıran hasır imalatçısı Barış Kahvecioğlu, Kırşehir'de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla düzenlenen 33. Ahilik Haftası törenlerinde ödülünü aldı.
Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Merkezi'nde düzenlenen 33. Ahilik Haftası kapanış törenine Ticaret Bakanı Ruhsat Pekcan'ın yanı sıra, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, milletvekilleri, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, Trabzon Ticaret İl Müdürü Kasım Tiryaki, TESOB Genel Sekreteri Ömer Kayıkçıoğlu, birlik başkanları ve davetliler katıldı.

BAKAN PEKCAN: SOSYAL ADALET VE REFAH TOPLUMUNUN TEMELİ AHİLİKLE ATILMIŞTIR

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, törende yaptığı konuşmada, Ahilik haftası etkinlikleriyle 800 yıllık geleneğin yad edildiğini belirtti. Bu kültürün nimetlerini sonraki nesillere en güzel biçimde aktarmayı sürdüreceklerini vurgulayan Bakan Pekcan, 'Ahilik geleneğimiz, her şeyden önce Türk-İslam tarihi ve Türklerin Anadolu'ya kök salması bakımından tarihi öneme sahiptir. Ahilik teşkilatı bir ekonomi teşkilatı olmanın ötesinde atalarımızın Anadolu'yu kalıcı bir yurt ve Türk vatanı haline getirmesine katkı sağlamıştır' diye konuştu. 

Ahilik teşkilatının etkisiyle Anadolu'da zanaatların çoğaldığını, mesleklerin oluştuğunu ve yerleşik düzene geçildiğini aktaran Pekcan, şunları söyledi:

'Ahilik, Anadolu'da meslek kollarının ve iktisadi düzenin gelişimine destek olmanın yanında, Türk-İslam medeniyetinin ahlaki ve manevi değerlerinin toplumda en güzel biçimde tatbik edilmesini teşvik etmiştir. 1200'lü yıllardan itibaren yeşeren Ahilik, liyakati, emeği, çalışmayı ve disiplini öğretmesinin yanında, paylaşmayı, adil rekabeti, hakkaniyeti, fakir fukarayı gözetmeyi ve kanaati de öğretmiştir. Bu bakımdan, ülkemizdeki 'sosyal adalet' kültürünün ve 'refah toplumu' anlayışının temelleri Ahilik ile atılmıştır diyebiliyoruz'

KAHVECİOĞLU ÖDÜLÜNÜ BAKAN YARDIMCISI UÇARMAK'TAN ALDI

Konuşmaların ardından düzenlenen ödül töreninde Türkiye'de 2020 yılının Kalfası seçilen hasır imalatçısı Barış Kahvecioğlu, ödülünü Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak'ın elinden aldı.

TRABZON'A SON 5 YILDA DÖRT BÜYÜK ÖDÜL

Ödülü almasının ardından Kahvecioğlu'nu tebrik eden Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, çok eski çağlardan bu yana ticaret merkezi olan Trabzon'da Ahilik geleneğine bağlı güçlü bir esnaf yapısı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

'2016 yılında terzi Emine Coşkuner, 2017 yılında da kayık ustası Ali Saraç büyüklerimiz Türkiye'de Yılın Ahisi seçilmiş ve ödüllerini Kırşehir'de yapılan törenlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım'ın elinden almışlardı. 2019 yılında da Çarşıbaşı'nda keşan dokumacılığı yapan Ayşe Saka kardeşimiz Türkiye'de Yılın Kalfası seçilerek yine Kırşehir'de TBMM Başkanımız Mustafa Şentop'un elinden ödülünü almıştı. 2020 yılında Barış Kahvecioğlu kardeşimiz yine büyük bir başarıya imza atarak Türkiye'de Yılın Kalfası olarak seçildi ve ödülünü aldı. Trabzon esnaf ve sanatkârının son 5 yılda Türkiye çapında 4 büyük başarıya imza atmasının gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu gurur, tüm zorluklara rağmen ayakta kalmaya çalışan, ülkesi için üretmeye ve çalışmaya devam eden esnaf ve sanatkârımıza aittir' diye konuştu.