Trabzon'da Yılın Ahisi, Kalfası ve Çırağı ödüllerini aldı

14.09.2020, TRABZON, TESOB – Trabzon'da 33'üncü Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen törenle Yılın Ahisi, Kalfası ve Çırağı ödüllerini aldı.

Trabzon Valiliği önünde düzenlenen törene Trabzon Vali Yardımcısı Mehmet Yapıcı, AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ataman, Trabzon Ticaret İl Müdürü Kasım Tiryaki, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, yönetim kurulu üyeleri ve oda başkanları, TTSO Başkan Yardımcısı Tolga Avcı ve diğer ilgililer katıldı.

BAŞKAN KARA ATATÜRK ANITINA ÇELENK KOYDU

Törenin ilk bölümünde TESOB Başkanı Metin Kara, Ahilik Haftası çelengini Atatürk Anıtı'na koydu. Törende daha sonra saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

KARA: AHİLİK, YÜZYILLARCA HALKIMIZA IŞIK TUTMUŞTUR

TESOB Başkanı Metin Kara, törende yaptığı konuşmada, '33'üncüsünü düzenlediğimiz Ahilik Haftası kutlamalarına hoş geldiniz. Bu yıl pandemi tedbirleri nedeniyle kutlamalarımızı kısıtlı şekilde yapıyoruz. En büyük temennimiz, bu sürecin insan sağlığına, ülke ekonomisine daha fazla zarar vermeden bir an önce sona ermesidir' dedi. Başkan Kara sözlerini şöyle sürdürdü:

'Tarih alanına çıkışlarından bugüne dek varlıklarını sürdüren en köklü uluslardan olan Türkler; bilim, edebiyat, sanat, ekonomi, sosyal ve askeri alanlarda örnek eserler bırakmışlardır. Anadolu topraklarında Türk kültürünün yoğurup şekillendirdiği kimi gelenekler, birçok alanda, bugünün ve yarının iş ve sosyal ilişkilerine de ışık tutabilecek düzeydedir. Bugün bu örnek kurumlardan biri olan Ahilik, tarihi seyri içerisinde yüzyıllarca esnafımıza, sanatkârımıza ve halkımıza ışık tutmuştur. Ahilik, sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde hala geçerliliğini koruyan bugünün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve son derece güzel bir sistemi Türk toplumuna kazandırmıştır. Akıl, ahlak, bilim, çalışma, adalet, devlet ve emniyet ilkeleri üzerine kurulmuş olan Ahilik, insanların her yönden yetişmesini sağlayan mesleki bir Ahlak Mektebi'dir.'

'ÇARŞI CAMİSİ TRABZON ESNAFININ DÜRÜSTLÜĞÜNÜN MÜKÂFATIDIR'

Başkan Kara, İpekyolu'nun Karadeniz'e açılan kapısı konumundaki Trabzon'un tarih boyunca en önemli ticaret merkezlerinden biri olduğunu da vurgulayarak, 'Yüzlerce yıl Trabzon'da Ahilik prensiplerine uyulmuş, devletin verdiği narhların dışına çıkılmamış ve her alandaki üretim standartlara uygun olarak yapılmıştır. Öyle ki Trabzon Valisi Hazinedarzade Osman Paşa, Çarşı Camisini Trabzon esnafının bu dürüstlüğünü mükâfatlandırmak için inşa ettirmiştir' dedi.

TÜRKİYE'DE YILIN KALFASI YİNE TRABZON'DAN

TESOB Başkanı Metin Kara, Kırşehir Ahi Evran Külliyesi'nde Ahilik Haftası kutlama törenlerinde Türkiye'nin Ahisi, Kalfası ve Çırağının ödül aldığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

'Dünyanın en eski şehirlerinden ve ticaret merkezlerinden biri olan Trabzon, hepinizin bildiği gibi iki yıl üst üste Türkiye'nin Ahisi'ni çıkararak, esnaf ve sanatkârlarımıza büyük gurur yaşatmıştır. 2016 yılında terzilik yapan Emine Coşkuner ablamız Türkiye'de Yılın Ahisi seçilmiş ve ödülünü Kırşehir'de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden almıştı. 2017 yılında da kıyık ustası Ali Saraç ağabeyimiz, yine Türkiye'de Yılın Ahisi seçilerek Kırşehir'de ödülünü Başbakanımız Binali Yıldırım'dan almıştı. 2019 yılında Çarşıbaşı'nda keşan dokumacılığı yapan Ayşe Saka kardeşimiz Türkiye'de Yılın Kalfası seçilmiş ve ödülünü yine Kırşehir'de Meclis Başkanımızın elinden almıştır. Trabzon'un tam bir esnaf ve sanatkâr şehri olduğunun kanıtı olarak bu yıl bir kez daha büyük gurur yaşadık. Trabzon'da hasır işlemeciliği ve imalatı yapan Barış Kahvecioğlu kardeşimiz yine Türkiye'de Yılın Kalfası seçildi. Barış kardeşimiz de kısmetse Cuma günü Kırşehir'de yine devlet büyüklerimizin elinden ödülünü alacak. Son 5 yılda Türkiye çapında kazanılan 4 büyük ödülle Trabzon'un halkı, esnaf ve sanatkârı olarak ne kadar gurur duysak azdır. Tüm ödül alan esnaf ve sanatkârlarımızı huzurunuzda bir kez daha kutlamak istiyorum.'

'ESNAF VE SANATKÂR TOPLUMUN ÇİMENTOSUDUR'

Başkan Kara, 'Asırlar boyunca Anadolu'da devletin zayıf düştüğü, toplumun birliğe ve dirliğe ihtiyacı olduğu her dönemde Ahiler, yani esnaf ve sanatkârımız devreye girmiştir. Adeta bir çimento gibi milletimizi bir arada tutan, savunan, yaşatan, büyüten Ahiler, kendi işlerinde de sıkı bir mesleki ve ahlaki disiplin oluşturmuşlardır. Ahilik, sadece kendini düşünmek değil aynı zamanda çevresindeki kardeşleriyle tüm toplumu gözetmektir. Selçuklu'dan beri devletimizi ve milletimizi ayakta tutan, omurga görevi gören esnaf ve sanatkârlarımızın, bugün de aynı anlayışa sahip olduklarına yürekten inanıyorum. Her şartta devletinin ve milletinin yanında olan, ülkesinin kalkınması ve ilerlemesi için üretmeye ve çalışmaya devam eden tüm esnaf ve sanatkârlarımızın bayramının hayırlara vesile olmasını diliyorum' dedi

TRABZON'DA YILIN AHİSİ, KALFASI VE ÇIRAĞINA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Törende daha sonra Trabzon Vali Yardımcısı Mehmet Yapıcı, Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ataman, TESOB Başkanı Metin Kara ile birlikte Trabzon'da Yılın Ahisi seçilen Of ilçesinden hasır örme ustası Göker Eksil'e, Trabzon'da ve Türkiye'de Yılın Kalfası seçilen hasır imalatçısı Barış Kahvecioğlu'na ve Trabzon'da Yılın Çırağı seçilen takı imalatçısı Hakan Demirci'ye ödüllerini verdi. Tören toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.