FUTBOLUN HER KADEMESİNDE ADALET HAKİM OLMALIDIR

Futbol, kazanmak için etik değerlerin göz ardı edildiği değil, centilmenlik ve adaletin hakim olması gereken bir oyundur. Türk futbolunun başarısı için öncelikle futbolun her kademesindeki kişilerin adaletli karalar almaları, yarışın adil biçimde devam etmesini sağlamaları gerekmektedir.

Futbol, sosyal ve kültürel olarak şehirleri birbirine bağlayan, maç günleri şehirlerin ekonomilerini canlandıran en önemli olgulardan biridir. Adalet duygusunun zedelenmesi, şehirler arasında da olumsuzlukları gündeme getirmektedir. 

Taraftarlar, öncelikle adaletli bir mücadele izlemek için statlara ve TV karşısına geçmekte, bütün detayları görüp, hata kabul edilemeyecek şekilde takip etmektedir. Ligin son haftaları yaklaşırken, milyonlarca futbolseverin takımları aleyhine yapılan hatalara tepkili olması da toplum psikolojisi açısından normaldir. Süper Lig'in 25'inci haftasında oynanan Gaziantep FK – Trabzonspor maçında cereyan eden hadise centilmenliğe, spor yarışına, adalete sığmamış ve Türk futbolunu yaralamıştır. Bütün spor otoriterleri de açıkça Trabzonspor'a karşı adil davranılmadığı konusunda hemfikir olmuştur.
Bu olumsuzlukları azaltmanın yolu Türk futbolunun her kademesinde görev yapan kişilerin daha dikkatli ve adaletli olmasıdır. Trabzonspor taraftarı olarak kulübümüzün her zaman yanındayız. Ligin son haftaları yaklaşırken, tüm futbol paydaşlarının da sorumluluk bilinciyle hareket etmesi ortak dileğimizdir.

Saygılarımızla

M. Suat HACISALİHOĞLU
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Eyyüp ERGAN
Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı

Metin KARA
Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı

Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili