Başkan Kara: Coğrafi işaretli ürünlerimizin artması esnafımızı kalkındırır

20.09.2019, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, yerel ekonominin ve esnaf – sanatkârın kalkınmasında coğrafi işaretlerin gün geçtikçe önemli bir rol aldığını belirterek, 'Yerel ürünlerimize coğrafi işaret alınması, esnafımızı dolayısıyla yerel ekonomiyi güçlendirecektir, esnaf ve sanatkârımızın kalkınmasına büyük katkı sunacaktır. Bu amaçla yapılan her türlü çalışmayı destekliyoruz' dedi.

ANKARA'DA TRABZON STANDINI ZİYARET ETTİ

TESOB Başkanı Metin Kara, Ankara Ticaret Odası tarafından 'Anadolu'dan Dünyaya' sloganıyla düzenlenen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde açılan Trabzon standını ziyaret etti. 

Trabzon'un Coğrafi İşaretli ürünlerinin belgelerini alan kurumların temsilcileri olan Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu, Maçka Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hüseyin Konak, Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Yazıcı ile görüşen Başkan Kara, şunları söyledi:

'Coğrafi işaretli ürünler, eşdeğeri olan ürünlerin neredeyse iki katı fiyata satılıyor. Trabzon'un bugüne kadar coğrafi işaret almış ürünleri Akçaabat Köftesi, Trabzon Kazaziyesi, Trabzon Telkariye ve Hasırı, Çarşıbaşı Keşanı, Sürmene Bıçağı, Hamsiköy Sütlacı, Tonya Tereyağı ve Vakfıkebir Ekmeği'dir. Bu listede esnaf ve sanatkârlar odalarımızın emekleri de var. Yerel ekonominin, esnafımızın güçlenmesi adına coğrafi işaretli ürünleri çok önemsiyoruz. Ürünlerimizin markalaşmasının, dünya çapında bilinirliğinin artırılması için coğrafi işaret konusuna önem vermeliyiz. Anadolumuzun her köşesi kendine has, lezzetli, kaliteli ürünlerle dolu. Bu ürünlerin, el sanatlarının gelecek nesillere aktarılması için de koruma altına alınması, denetimlerle bu sürecin sıkı takip edilmesi gerekir. Bu nedenle Coğrafi İşaret alınması için yapılacak çalışmalara elimizden gelen her türlü desteği verdik ve vermeye devam edeceğiz. Esnaf ve sanatkârımızın ürettiği diğer ürünlerin coğrafi işaret alması için de çalışmalarımızı devam ettireceğiz.'