Her Yeteneğin Farkındayız Projesi Atölye Açılış Toplantısı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Trabzon Valiliği koordinasyonunda Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından yürütülmekte olan ‘Her Yeteneğin Farkındayız’ adlı projenin atölye açılış toplantısı 20.11.2014 tarihinde proje ortağı olan ‘Karadeniz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu’nda gerçekleştirildi.

Atölye açılış toplantısına başta ilimiz valisi Sayın Abdil Celil ÖZ,Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin KARA,Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr.Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU, Trabzon il Milli Eğitim Müdürü Sayın Hızır AKTAŞ,Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Şükür KÖSE,Ortahisar Kaymakamı Sayın Mahmut ŞİRİNOĞLU, Trabzon Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet YEREKAPAN, Trabzon Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet AŞKIN,Ortahisar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Süleyman ADIGÜZEL, K.T.Ü Orman Endüstri Mühendisliği Fakültesi öğretim görevlisi Prf.Dr.Hülya KALAYCIOĞLU, Trabzon İl Emniyet Müdürü Sayın Murat KÖKSAL, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Proje Koordinatörü Erhan EROĞLU,  Esnaf ve Sanatkârlar Odalarının değerli başkanları çok sayıda basın organı, müdürler, müdür yardımcıları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Sayın Metin KARA konuşmasına başlamadan önce projeye maddi ve manevi olarak danışmanlık yapan KTÜ Orman Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hülya KALAYCIOĞLU’na, Karadeniz İş Okulu Müdürü Necati YARDIM’a, Müdür Yardımcısı Atilla TOKMAK’a, eğitmen Şeref KOCAMAN’a ve proje koordinatörü Erhan EROĞLU’na teşekkür etti.

KARA; ‘Projemizin adından da anlaşılacağı gibi “Her Yeteneğin Farkındayız” diyerek bu yola çıktık. 60 bin TL civarında maliyeti olan ahşap, alüminyum ve diğer ürünlerin de işlemesini yapabilen bilgisayar programına entegre 4 Eksenli CNC Router makinesini okulumuza kazandırdık. Makinemiz üzerinden 5 bedensel ve 15 zihinsel engelli kardeşimiz eğitim alarak hediyelik eşya, yapboz, anahtarlık, ve bunun gibi aklınıza gelebilecek çoğu ürünün tasarımını ve üretimini yapabilir düzeye geldiler.

Bu makineyi ve çizim programını iyi derecede kullanan çok sayıda öğrencimiz bulunmaktadır. Bir arkadaşımızın hayatını kurtarabilmek için yola çıktık ve gördük ki hedefimizin üzerinde sonuçlar elde ettik’ dedi.

Projemiz faaliyetleri kapsamında esnaf ve sanatkârlarımız ile farkındalık toplantıları düzenleyeceğiz ve engelli arkadaşlarımızın üretmiş olduğu ürünleri sergilerde ve fuarlarda halkımıza sunacağız.

Biz engelli arkadaşlarımıza her zaman inandık, güvendik ve yanlarında olmaya söz verdik. Biz “Her Yeteneğin Farkındayız” dedik. Bu projenin yapılması planlanan diğer çalışmalarda örnek olması temennisi ile hepinizi saygıyla selamlıyorum’ dedi.