Başkan Kara'dan turizm sezonu öncesinde tarife uyarısı

30.04.2019, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, turizm sezonu öncesinde başta turizm bölgeleri olmak üzere tarife denetimlerine yeniden başlayacaklarını vurgulayarak, 'Turizm hareketi sıkıntıda olan esnafımızın bir nebze nefes almasını sağlıyor. Bu nedenle turistlerin şehrimizden memnun ayrılması için her kesim üzerine düşeni yapmalı. TESOB olarak yine iki ekibimizle sahada olacağız ve başta turizm bölgeleri olmak üzere tarife denetimleri yapacağız' dedi.

BAŞKAN KARA ESNAF VE SANATKÂR ODALARINI ZİYARET ETTİ

TESOB Başkanı Metin Kara, ilçelerdeki esnaf ve sanatkâr odaları ile kredi ve kefalet kooperatiflerine ziyaretlerde bulundu. Çaykara Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Şükrü Aydın, Çaykara Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Savaş Dündar, Of Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Of Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şahmeran Er, Sürmene Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Selahattin İsmailoğlu, Sürmene Şoförler Odası, Sürmene Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Vedat Yılmaz, Köprübaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Osman Aydın, Araklı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hüseyin Öztorun ve Araklı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Coşkun Kınalıoğlu'nu ziyaret eden Başkan Kara, çeşitli konularda görüş alış verişinde bulundu, odaların isteklerini ve önerilerini dinledi.

TURİZM SEZONU ÖNCESİNDE TARİFE UYARISI

TESOB Başkanı Metin Kara, turizm sezonuna girdiklerini ve Ramazan sonrasında da yoğun bir turizm hareketini beklendiğini ifade ederek, 'Bu turizm hareketi ekonomik sıkışıklık nedeniyle zor durumda olan esnaf ve sanatkârlarımızın bir nebze nefes almasını sağlıyor. Bu nedenle turistlerin şehrimizden memnun ayrılması için tüm kesimlerin üzerine düşen görevi yapması gerekir' dedi. TESOB olarak turizmi yönelik çeşitli projeler yürüttüklerini vurgulayan Başkan Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Çeşitli projelerimizle turizm sektörünün kalifiye ve yabancı dil bilen eleman ihtiyacına katkıda bulunduk. Ayrıca en çok önem verdiğimiz konuların başında başta turizm bölgeleri olmak üzere fiyat istikrarını sağlamak var. Bu nedenle 4 kişiden oluşan iki denetim ekibimiz tarife denetimlerini geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sürdürecek. Bugüne kadar 4 bine yakın esnafımıza tarife denetimi yaptık. Bazı münferit olayların Trabzon'un turizm hareketini gölgelememesi için her kesimin duyarlı olması gerekiyor. Tarifesi olmayan esnaflarımıza yeniden uyarıda bulunmak istiyorum. Her esnaf komşusuna karşı da bu sorumluluk içinde davranmalıdır. Tüm çabamız esnafımızın rekabet ortamı içinde müşterisine en iyi hizmeti vermesini sağlamaktır. Tarifesi olmayan esnaf ve sanatkâr, hem müşterisine hem de meslektaşına karşı sorumludur ve vebal altındadır. Oda başkanlarımızın da en önemli sorumluluklarından biri tüm üyelerine tarifelerin dağıtılmasını sağlamalarıdır. Türkçe'nin yanı sıra Arapça ve İngilizce dillerini de eklediğimiz tarifelerin dağıtılması, esnaflarımız tarafından kullanılması, sadece yerli değil yabancı müşterilerimizin de memnuniyetini artıracaktır. Dengesiz fiyat politikasının önüne geçilmesi için tüm esnaflarımızın tarife alması şarttır.'