Bakan Albayrak Trabzon iş dünyası temsilcileriyle buluştu

19.03.2019, TRABZON, TESOB – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Adım Adım Ekonomi Trabzon – İş Dünyası Buluşmaları' programı kapsamında Trabzon'daki iş dünyası temsilcileriyle buluştu.

Toplantıya Bakan Albayrak'ın yanı sıra Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, ilçe belediye başkanları, ekonomiyle ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantıda Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara ile yönetim kurulu üyeleri, esnaf ve sanatkar odalarının başkan ve yöneticileri de hazır bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, toplantıda yaptığı konuşmada, 2019 yılı içerisinde alınacak tedbirlerle birlikte enflasyonun tek haneli rakamlara indirileceğini söyledi. Bakan Albayrak, "Geçenlerde Beyoğlu'ndaydık. Bu Gezi Parkı eylemlerinin yıldönümü gibi, oradaki esnaf, iş dünyamız bize bazı örnekler verdiler. Finansman, maliyet ne kadar iyiydi. Gezi süreci bir başladı, bir ay içerisinde faizler 7'lere, 8'lere, 9'lara çıktı. Tam o püskürtüldü, Ağustos, Eylül normalleşme, dedik, 3 ay sonra 17- 25 Aralık, faizler bir anda 5- 6 puan daha yükseldi, 12- 13'lere çıkmaya başladı. İşin siyasi ve ekonomik operasyon tarafını iş dünyamız çok net görüyor. En kısa sürede Türkiye'de faizleri, enflasyonu tek haneli sürece adım adım indireceğiz. Son dönemlerde bu konularda önemli mesafeler aldık. Son 3 senede neredeyse 5 tane seçim oldu Türkiye'de. Bundan sonra 4,5 sene boyunca seçim yok. Önümüzdeki yerel seçimin ardından bu süreç daha istikrarlı bir şekilde devam edecek" diye konuştu.

Toplantının sonunda TESOB Başkanı Metin Kara, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Of TSO Meclis Başkanı Zühal Akyüzlü Trabzonlu bir köylü kadının resmedildiği yağlıboya tabloyu Bakan Albayrak'a hediye etti.