TESOB Başkanlar Kurulu toplandı

20.12.2018, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) 2018 yılı Başkanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

TESOB Başkanı Metin Kara, yönetim kurulu üyeleri ile esnaf ve sanatkârlar odası başkanlarının katıldığı toplantının açılışında saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

'ESNAF VE SANATKÂRIMIZ MİLLETİMİZİN, DEVLETİMİZİN ÇİMENTOSUDUR'

TESOB Başkanı Metin Kara, 2018 Yılı Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, piyasalardaki dalgalanmaların herkesin malumu olduğunu belirterek şunları söyledi:

'Özellikle seçimlerden sonra dış kaynakları etkilerle ülkemizin içine sokulmaya çalışıldığı ekonomik krize karşı hükümetimizin önderliğinde mücadelemiz sürüyor. Yeni ekonomik program, Enflasyonla Topyekûn Mücadele kampanyası, işverenlere yeni destekler gibi çalışmalarla piyasa rahatlatılmaya çalışılıyor. Ekonominin kılcal damarlarını oluşturan esnaf ve sanatkârlarımız, bu dalgalanmadan belki de en çok etkilenen kesim olarak göze çarpıyor. Ancak her kriz döneminde olduğu gibi çalışarak, üreterek, ekonomiye katkıda bulunarak, piyasayı hareketlendirerek, devletine, milletine omuz veren yine esnaf ve sanatkârlarımız olmuştur. Esnaf ve sanatkârlar asırlar boyunca Anadolu'da devletin zayıf düştüğü, toplumun birliğe ve dirliğe ihtiyacı olduğu her dönemde devreye girmiş, adeta bir çimento gibi milletimizi bir arada tutan, savunan, yaşatan, büyüten bir topluluk olmuştur. Selçuklu'dan beri devletimizi ve milletimizi ayakta tutan omurga görevi gören esnaf ve sanatkârlarımız bugün de aynı anlayışa sahiptir. Ülkemiz adeta kıl bir köprüden geçiyor. Bu zor günlerde esnafımızın yine üreterek, çalışarak; gerektiğinde gövdesini iç ve dış düşmanlara siper ederek asırlardır olduğu gibi devletinin milletinin yanında olmaya devam edeceğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu vesileyle piyasaları rahatlatmak için hükümetimiz tarafından ortaya konulan çalışmaları sonuna kadar desteklediğimizi yine ifade ediyorum.'

'FIRSATÇILARA İZİN VERMEYİN'

Her kriz döneminde ortaya çıkan fırsatçıların bu sefer de boş durmadığını ifade eden TESOB Başkanı Metin Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Özellikle Yüzde 10 İndirim Kampanyasının bazı fırsatçılar tarafından nasıl istismar edildiğini görüyoruz. Neredeyse 3 katı zam yaptıktan sonra bazı ürünlerde yüzde 10 indirim uygulanarak adeta halkı kandırmaya, fırsatçılık yapmaya çalışıyorlar. Ellerinde kalan, satılamayan ürünlerde yüzde 10 indirim uygulayarak, kurnazca bir pazarlama stratejisi yaratanlar bile var. Esnaf ve sanatkârlarımıza bu noktada düşen en önemli görev de fırsatçılara izin vermemeleridir. Herkes, Ahilik kurallarına uygun, devletini, milletini düşünen bir davranış benimsemelidir. Bu tür kişiler esnaf ve sanatkâr camiası içindeyse de ayıklamak için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Her şey kar ve para kazanmak değildir. Ülkemizin ekonomik dar boğazdan geçtiği günlerde herkes üzerine düşeni elinden geldiğince yapmalıdır. Yapmayanlar da vebal altında kalacağını bilmelidir.'

'ESNAFIMIZA CAN SUYU VERME ÇABASINDAYIZ'

Trabzon'daki esnaf ve sanatkârların krize rağmen üretmeye ve çalışmaya devam ederek Ahilik geleneklerinin gereğini yerine getirdiğini vurgulayan Başkan Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Trabzon Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanlığı görevini de yürütmekteyim. Orada da elimizden geldiğince esnaf ve sanatkârımıza destek olmaya, üretimin devam etmesine, işyerlerinin açık kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu zor dönemin atlatılması için esnaf ve sanatkârımıza bir can suyu vermeye çaba sarf ediyoruz. Beklentimiz bu kaynakların üretime yönlendirilmesidir. Ülkemizin, dünya çapında yaşanan büyük ekonomik krizler nedeniyle zor duruma düşen ülkelerde olduğu gibi sosyal çalkantılar yaşamamış olmasında, küçük işletmelerin ticari faaliyetleri ile hane halklarının gelir düzeylerinin ekonomik krizler zamanında da korunabilmiş olmasında, yardımlaşma ve dayanışma esasına göre çalışan kredi ve kefalet kooperatiflerinin rolü büyüktür.'

'ZAM TALEPLERİ YÖNETMELİĞE UYGUN OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR'

Değişen piyasa koşullarının gereği olarak zam taleplerinin de geldiğini vurgulayan TESOB Başkanı Metin Kara, şunları söyledi:

'Esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarına, dolayısıyla zam taleplerine asla duyarsız değiliz. Ancak bu talepleri hem halkımızın hem de esnaf ve sanatkârımızın menfaatlerini gözeterek değerlendirmemiz gerektiği de hepinizin malumudur. Bize odalarımız tarafından ulaştırılan zam taleplerinin yönetmeliklere uygun olarak değerlendirildiği ve sonuçlandırıldığını, asla keyfi uygulamalar yapılmadığını da bilmenizi özellikle isterim. Bundan sonra da zam taleplerini değerlendirme yöntemimiz bu şekilde olacaktır.'

'TARİFESİ OLMAYAN ESNAF VEBAL ALTINDADIR'

TESOB Başkanı Metin Kara, her esnaf ve sanatkârın tarifelerini bağlı bulunduğu odadan almasının sağlanması gerektiğini de ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Tarifesi olmayan esnaf ve sanatkâr, hem müşterisine hem de meslektaşına karşı sorumludur ve vebal altındadır. Oda başkanlarımızın da en önemli sorumluluklarından biri tüm üyelerine tarifelerin dağıtılmasını sağlamalarıdır.
Türkçe'nin yanı sıra Arapça ve İngilizce dillerini de eklediğimiz tarifelerin dağıtılması, esnaflarımız tarafından kullanılması, sadece yerli değil yabancı müşterilerimizin de memnuniyetini artıracaktır. Dengesiz fiyat politikasının önüne geçilmesi için tüm esnaflarımızın tarife alması şarttır.'

'TARİFESİ OLMAYANIN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYACAĞIZ'

Önümüzdeki süreçte tarife denetimlerine de sıkı şekilde ağırlık vereceklerini vurgulayan Başkan Kara, 'Geçtiğimiz yıl neredeyse en ücra köşelere kadar giderek turizm merkezleri ağırlıklı olmak üzere tarife denetimlerini gerçekleştirdik. Bu çalışmanın geri dönüşleri çok iyi oldu. Hem esnafımızdan hem de hemşerilerimizden olumlu tepkiler aldık. Tarifesi olmayan esnaflarımız tarifelerini aldı. Turizm sezonu öncesinde de yine bu kez Ortahisar ilçesi de ağırlıklı olmak üzere tarife denetimlerine başlayacağız. Buradan belirtmek istiyorum ki; tarifesi olmayanın gözünün yaşına bakmayacağız. Tarife almak esnaf ve sanatkârın topluma karşı olduğu kadar yanındaki komşusuna karşı da sorumluluğudur.'

Başkan Kara, TESOB olarak esnaf ve sanatkâr odalarını ileriye taşımak ve kurumsallaşmaya katkı sağlamak için çeşitli eğitim programları düzenlediklerini ve bunlarla ilgili çok iyi geri dönüşler aldıklarını da vurgulayarak, 'Yürüttüğümüz birçok önemli projeyle başta turizm ve hizmet sektörü ağırlıklı olmak üzere ülkemize, bölgemize ve ilimize katkı vermeye çalışıyoruz' dedi.

Başkan Kara, 2019 yılının tüm esnaf ve sanatkâr camiası için hayırlar getirmesini de dileyerek, 'Sözlerimin sonunda bir kez daha vurgulamak istiyorum ki; içinde bulunduğumuz zor günleri yine çalışarak ve üreterek aşacağız. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her zaman devletimizin, milletimizin yanında yer alacağız. Ülkemizin iç ve dış düşmanlarına karşı gerekirse göğsümüzü siper edeceğiz, yine de fırsatçılara izin vermeyeceğiz' diye konuştu.

TESOB 2018 Başkanlar Kurulu toplantısı, oda başkanlarının çeşitli konulardaki görüş ve önerilerini açıklamasının ardından aile fotoğraf çekimiyle sona erdi.