Trabzon'da Ahilik coşkusu

17.09.2018, TRABZON, TESOB – Trabzon'da Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yılın Ahisi seçilen Akçaabatlı 83 yaşındaki kuzine soba ustası Hakkı Aydın'a ödülü Trabzon Valisi Yücel Yavuz ve Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara tarafından takdim edildi.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Ahilik Haftası kutlamaları Uzunsokak'tan Meydan Parkı'na kadar yapılan kortej yürüyüşüyle başladı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde düzenlenen yürüyüşte vatandaşlara ve esnaflara Ahilik Nasihati dağıtıldı. Meydan Parkı'ndaki törene ise Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, TESOB Başkanı Metin Kara, protokol üyeleri, esnaf ve sanatkâr odası başkanları ve vatandaşlar katıldı. Törenin başlangıcında TESOB Başkanı Metin Kara'nın Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

KARA: ESNAF VE SANATKAR DEVLETİNİN VE MİLLETİNİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEKTİR

TESOB Başkanı Metin Kara, törenin açılışında yaptığı konuşmada, 'Ahilik, sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde hala geçerliliğini koruyan, bugünün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış; adaletli verimli ve son derece güzel bir sistemi Türk toplumuna kazandırmıştır' dedi. Kara sözlerini şöyle sürdürdü:

'Akıl, ahlak, bilim, çalışma, adalet, devlet ve emniyet ilkeleri üzerine kurulmuş olan Ahilik, insanların her yönde yetişmesini sağlayan mesleki bir Ahlak Mektebi'dir. Asırlar boyunca Anadolu'da devletin zayıf düştüğü, toplumun birliğe ve dirliğe ihtiyacı olduğu her dönemde ahiler, yani esnaf ve sanatkârlarımız devreye girmiştir. Âdeta bir çimento gibi milletimizi bir arada tutan, savunan, yaşatan, büyüten Ahiler, kendi içlerinde de sıkı bir mesleki ve ahlaki disiplin oluşturmuşlardır. Ahilik, sadece kendini düşünmek değil aynı zamanda çevresindeki kardeşleri ile tüm toplumu gözetmektir. Selçuklu'dan beri devletimizi ve milletimizi ayakta tutan omurga görevi gören esnaf ve sanatkârlarımızın bugün de aynı anlayışa sahip olduklarına yürekten inanıyorum. Ülkemiz adeta kıl bir köprüden geçiyor. Bu zor günlerde esnafımız yine üreterek, çalışarak; gerektiğinde gövdesini iç ve dış düşmanlara siper ederek asırlardır olduğu gibi devletinin milletinin yanında olmaya devam edecektir. Esnaf ve sanatkârlarımıza düşen bir diğer önemli görev de piyasada dalgalanma olan bugünlerde fırsatçılara izin vermemeleridir. Bir kez daha yinelemek istiyorum ki; esnaf ve sanatkârlar dün olduğu gibi bugüne de milletinin yanındadır, yarın da olacaktır. Bugün itibariyle başlayan, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının başta öğrenci kardeşlerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasına ve velilere hayırlı olmasını temenni ederim.'

GÜMRÜKÇÜOĞLU: ESNAF BİRBİRİNE SAHİP ÇIKMALI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

'Biz böyle bir dayanışma içinde, birbirine sarılarak, tutumlu olarak, israftan kaçınarak hangi ekonomik provokasyon yapılırsa yapılsın, ne kurgulanmaya çalışılırsa çalışılsın, hepsinin altından kalkarız. Sayın Metin Kara başkanımın söylediği gibi esnaf olarak yanımızdaki komşumuz, çevremizdeki esnafı yaşatacağız ki yaşayabilelim. Dayanışma ve en başta esnafın birbirine sahip çıkmasıyla bu memleket hiçbir zaman yıkılmayacaktır.'

AYVAZOĞLU: BU BUHRANI ESNAFIMIZIN DİK DURUŞUYLA BERTARAF EDECEĞİZ

Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, törende yaptığı konuşmada, mesleğini dürüstçe yapan, kul hakkı yemeyen esnaf teşkilatını tebrik ettiğini belirterek, 'İçinde bulunduğumuz süreçte siyasi spekülasyonlarla, farklı bir boyutla ülkemizi esir almak isteyen buhranı, vatandaşlarımızın, esnaf ve sanatkârlarımızın dik duruşuyla bertaraf edeceğiz. Devletinin, milletinin arkasında duran, sabreden, sebat eden tüm esnaf ve sanatkâr teşkilatlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum' dedi.

VALİ YAVUZ: BU OYUNU DA BOZACAĞIZ

Trabzon Valisi Yücel Yavuz ise, 'Türkiyemiz, güzel ülkemiz çok zorluklardan geçti. Bu meydanda demokrasi nöbeti tuttuk. Ne yazık ki ülkemize, milletimize yönelik planlar programlar bir türlü bitmek bilmiyor. Tanklarla tüfeklerle geldiler başaramadılar, terörle geldiler başaramadılar, bu defa ekonomik anlamda bu milleti şöyle bir deneyelim bakalım diyorlar. Spekülatif, herhangi bir gerekçeye dayanmaksızın dövizi yükselterek ekonomide sarsıntı yaratmaya çalışıyorlar. Bunu da inşallah birlikte aşacağız. Metin Kara başkanımızın dediği gibi biz millet olarak esnafıyla sanatkârıyla, her vatandaşımızla bu oyunu da bozacağız. Önümüz açıktır, geleceğimiz aydınlıktır. Beraberliğimizi daim ettikten, çalışıp çabalayıp, kul hakkına riayet ettikten sonra inşallah geleceğimiz parlaktır. Ahilik kültürü milletimize mahsus dünyaya örnek olmuş bir kültürdür. Trabzon esnaf ve sanatkârı da Ahilik kültürünü her zaman örnek bir duruşla ortaya koymuştur' dedi.


YILIN AHİSİ, KALFASI VE ÇIRAĞINA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Törende daha sonra Trabzon'da Yılın Ahisi, Yılın Kalfası ve Yılın Çırağı seçilen esnaf ve sanatkârlara ödülleri verildi.

Trabzon'da Yılın Ahisi seçilen 83 yaşındaki Akçaabatlı kuzine soba ustası Hakkı Aydın'a ödülü Trabzon Valisi Yücel Yavuz, TESOB Başkanı Metin Kara ve Akçaabat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yaşar Sivrikaya tarafından takdim edildi.

Yılın Kalfası seçilen ve Fatih Sanayi Sitesi'nde oto makas sistemleri ve kaynakçı olarak çalışan Ertuğrul Yavuz'a ödülü Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, TESOB Başkanı Metin Kara ve Trabzon Madeni İşler ve Teknik Makine Esnaf Odası Başkanı Mustafa Pehlivan tarafından verildi.

Trabzon'da Yılın Çırağı seçilen ve Sürmene'de bir bıçak fabrikasında çalışan Özer Akyasan'a ise ödülü Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, TESOB Başkanı Metin Kara ve Sürmene Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Selahattin İsmailoğlu tarafından verildi.

ŞED KUŞANMA TÖRENİ CANLANDIRILDI

Ahilikte önemli törenlerden biri olan, çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan ustalığa geçişi sağlayan Şed Kuşanma töreni canlandırıldı. Şed Kuşanma törenini canlandıran Trabzon Büyükşeşir Belediyesi Tiyatrosu oyuncularına TESOB Başkanı Metin Kara tarafından plaket takdim edildi. Protokol üyeleri daha sonra oyuncularla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törenin son bölümünde Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından katılımcılara etli pilav ve ayran ikramı gerçekleştirildi. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve TESOB Başkanı Metin Kara, vatandaşlara pilav dağıttı.