Yapılandırmada son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018

04.07.2018, TRABZON, TESOB – Trabzon Vergi Dairesi Başkanı İlhan Akçay ve beraberindeki birim amirleri, 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasıyla ilgili kanunla ilgili olarak esnaf teşkilatını bilgilendirdi. Akçay, yapılandırmaya son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğunu hatırlattı.

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Trabzon Vergi Dairesi Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği seminerde 7143 sayılı kanun hakkında yapılması gereken işlemler ve kanunun detayları anlatıldı. Toplantıya TESOB Başkanı Metin Kara, oda başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve genel sekreterler katıldı. 

Seminerin açılış konuşmasını yapan Başkan Kara, üyelerine yönelik gerçekleştirilen bilgilendirme nedeniyle Vergi Dairesi yetkililerine teşekkür etti. Trabzon Vergi Dairesi Başkanı İlhan Akçay ise, çok geniş bir uygulama alanı olan 7143 sayılı kanunun amacına ulaşabilmesi için STK'lara büyük bir görev düştüğünü, herkesin yapılandırma kanunu hakkında bilgi sahibi olmasının, katılımı artıracağını vurguladı.

Seminerde daha sonra Tahsilat Müdürü Birnaz Yılmaz, kanun hakkında bilgilendirmede bulundu. Vadesi geçmiş borçların azaltılarak taksitler halinde ödenmesi imkânı, ihtilafların sulh yoluyla çözümlenmesi, matrah ve vergi artırımı koşuluyla geçmişe yönelik vergi incelemesi yapılmaması, stokların, kasa ve ortaklardan alacaklara yönelik işletme kayıtlarının düzettirerek gerçek duruma uygun hale getirilmesi, yurt içi ve yurtdışındaki bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması hususlarında detaylı bilgilendirme yapıldı. 

Özellikle peşin ödemenin avantajları vurgulanarak son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğu ve başvuruların mutlaka bu süre içerisinde yapılması gerektiğinin altı çizildi.

Seminerin sonunda TESOB Başkanı Metin Kara, Trabzon Vergi Daire Başkanı İlhan Akçay'a günün anısına teşekkür plaketi takdim etti.