'Turistik merkezlerde fiyat istikrarı sağlanmalı'

23.05.2018, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, turizm mevsiminde tarife denetimlerini sürdürdüklerini belirterek, 'Özellikle turistlerin yoğun bulunduğu bölgelerde fiyat istikrarı çok önemli. Bu nedenle tarife denetimlerini en ücra köşelere kadar yapmaya devam edeceğiz. Bazı münferit olaylar nedeniyle Trabzon turizminin lekelenmesine izin verilmemeli' dedi.

UZUNGÖL TURİZMCİLER DERNEĞİ'NDEN ZİYARET

Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Zeki Soylu ve yönetim kurulu üyeleri Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'ni ziyaret ederek Başkan Metin Kara ile görüştü.

Zeki Soylu, Uzungöl'ün Trabzon'un ve bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu belirterek, 'Turistin Uzungöl'den memnun ayrılması için elimizden geleni yapıyoruz. Hizmet sektöründe bazı aksaklıklar olabiliyor ama bunların da zamanla düzeleceğine eminiz' dedi. Soylu, TESOB'un dilek-şikâyet kutusu uygulamasını çok yerinde bulduklarını da vurgulayarak, 'Biz de dernek olarak böyle bir çalışma yapıyoruz. Yakında Uzungöl'ün çeşitli yerlerine dilek-şikâyet kutuları yerleştireceğiz. Bazı kişilerin yaptığı olumsuz davranışları tüm Uzungöl'e mal etmemek gerek. Bu tür davranışların bir daha yapılmaması için çalışıyoruz' ifadesini kulllandı.

'TURİZME HERKES KATKI VERMELİ'

TESOB Başkanı Metin Kara ise, Uzungöl'ün turizmin gözbebeği olduğunu vurgulayarak, 'Trabzon'daki turizm hareketi esnafımızın nefes almasını sağlıyor. Bu nedenle turistlerin şehrimizden memnun ayrılması için tüm kesimlerin üzerine düşen görevi yapması gerekir. Biz de TESOB olarak geçen yıl yaptığımız Turisti Kazanan Geleceği Kazanır projesiyle turizm sektörüne kalifiye eleman yetiştirilmesi konusunda bir adım attık. 40 gencimizi geniş kapsamlı kurslardan geçirdik ve şu anda büyük bir bölümü turizm işletmelerinde çalışıyor' diye konuştu.

'FİYAT İSTİKRARI ÖNEMLİ'

Başkan Kara, turistlerin en fazla şikâyet ettiği konuların başında gelen yüksek fiyat uygulamasının önüne geçilmesi için de çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, 'Bazı münferit olayların Trabzon turizmini gölgelememesi için her kesimin duyarlı olması gerekiyor. TESOB olarak özellikle tarife denetimleri noktasında iki ekibimizle turizm bölgeleri başta olmak üzere tüm esnafımızı denetliyoruz. Tarifesi olmayanların en kısa sürede almasını istiyoruz. Tüm tarifelerimize İngilizce ve Arapça bölümler ekledik. Böylece turist ne yediğini, kaç liradan yediğini, hangi malı kaç liradan aldığını bilecek. Kimsenin kentimizdeki turizm hareketine leke sürmesini istemeyiz. Tüm kesimlerin de aynı duyarlılıkla çalışmasını diliyoruz' dedi.