Başkan Kara: Aracılar Devreden Çıkacak, Sebze Ve Meyve Ucuzlayacak

26.01.2017, TRABZON, TESOB – Hükümetin meyve ve sebze fiyatlarındaki artışa müdahale etmek için çeşitli önlemler almak üzere çalışmalar başlatması piyasada memnuniyetle karşılandı. Fiyatların yüksek rakamlara ulaşması üzerine bir süre önce yetkililere uyarılarda bulunan TESOB Başkanı Kara, yeni düzenlemelerin hem üretici hem de tüketicinin mağduriyetini gidereceğini, sebze ve meyve fiyatlarının makul seviyelere ineceğini söyledi.

BAŞKAN KARA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, meyve ve sebze fiyatlarında son dönemlerdeki orantısız artışa bir süre önce yaptığı açıklamayla tepki göstermiş ve yetkilileri önlem almaları konusunda uyarmıştı. Başkan Kara, “Üretici de tüketici de mağdur durumda. Tarladaki fiyatlarla pazar ve marketteki fiyat arasında uçurum var. Bu durumdan üretici de tüketici de memnun değil. Fiyatların yükselmesine neden olan aradaki spekülatörlerin vicdanları sızlamıyor mu?” ifadesini kullanarak, fiyatları yükselten aracılara tepki göstermişti.

HÜKÜMET ADIM ATTI

Kamuoyunda yükselen tepkilere kayıtsız kalmayan hükümet sebze ve meyve fiyatlarının artışını frenleyecek çeşitli önlemleri hayata geçirmek için çalışma başlattı. Çalışma kapsamında daha ürünler dikilmeden çiftçiye para vererek bunu satın alan ve ürünün fiyatını kendi belirleyen aracılara bütünüyle sistemden el çektirilecek. Buradaki finansman açığı tarım birlik ve kooperatifleri aracılığıyla karşılanacak. Bu birlikler vasıtasıyla çiftçiye kredi muslukları sonuna kadar açılacak. Üreticilerden tüketicilere tedarik zincirinin kısaltılarak sektördeki aracıların azaltılmasını ve fiyatların düşürülmesini sağlayıcı düzenlemeler kapsamında üreticiler ve üretici örgütlerinin piyasada etkin bir şekilde yer alabilmesini teminen vergisel avantajlar da sağlanacak. Burada bir takım teşvik mekanizmaları da hayata geçirilecek. Tüketici aynı anda ürünün tarla çıkış fiyatı ve satış fiyatını görebilecek. Yanlış hasat, nakliye ve paketleme uygulamaları da bitirilecek. Bu konuda standartlar getirilecek. Bu uygulamalarla tedarik zincirinin kısaltılarak sektördeki aracıların azaltılması ve fiyatların düşürülmesinin amaçlandığı belirtildi.

KARA: ARACILAR DEVREDEN ÇIKINCA FİYATLAR UCUZLAYACAK

TESOB Başkanı Metin Kara, uyarılarda bulundukların konularla ilgili çalışmalar başlatılmasından memnunluk duyduklarını belirterek, “Sebze ve meyve satışlarındaki aracıların sistemden el çektirilmesiyle fiyatların makul seviyelere ineceğine inanıyoruz. Tarlada 1 liraya olan domatesi biz pazardan 8 liraya alıyorsak burada bir yanlışlık var. Sayın Cumhurbaşkanımız da gerekli uyarıları yaparak Tarım Bakanlığı’nı göreve çağırmıştı. Biz de bu sürecin takipçisi olacağız. Hem üreticinin hem de tüketicinin haklarını sonuna kadar koruyacağız” dedi.