Trabzon'da kadın esnaf sayısı 3 bin 500'e yaklaştı

07.03.2018, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, kadınların toplumun her alanında olduğu gibi iş yaşamına katılım yönünden de desteklenmesi gerektiğini belirterek, 'Bu yönde kredilerde yapılan pozitif ayrımcılık sevindirici. Kadın esnaflarımızın sayısı Trabzon'da 3 bin 419'a yükseldi' dedi.

Kadınların ekonomiye katkısının her geçen arttığını belirten TESOB Başkanı Metin Kara, 'Kadın esnaf sayımızda geçen yıla oranla artış yaşandı. Trabzon'da Mart ayı itibarıyla toplam 25 bin 500 esnafımızın 3 bin 419'u kadın. Bu da toplam esnaf ve sanatkâr içinde kadınlarımızın sayısının yüzde 14'e yaklaştığını gösteriyor. Kadınlarımızın sosyal hayata olduğu kadar ekonomiye de katkılarının her geçen gün artması bizi sevindiriyor. Özellikle devlet destekli kredilerde kadınlara yapılan pozitif ayrımcılığın da bu rakamların yükselmesindeki rolü büyük' diye konuştu. Başkan Kara, Türkiye'de kadın esnaf sayısının da son 1 yılda yüzde 4 artarak 267 bin 183'e yükseldiğini belirterek, özellikle evlerinde çeşitli işler yaparak ekonomiye katkıda bulunan kadınların da kayıtlı işgücüne geçmesinin en büyük beklentileri olduğunu vurguladı.

TESOB Başkanı Metin Kara, 'Bu vesileyle başta kadın esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Kadınlarımızın toplumun her alanında çok daha etkin bir rol alması en büyük dileğimizdir' dedi.