Başkan Kara: Yöresel Ürünler Çarşısı kurmak için çalışmalara başladık

09.02.2018, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, Trabzon'un tüm yöresel ürünlerinin bir arada bulunacağı bir alışveriş merkezinin kurulması için proje çalışmalarına başladıklarını söyledi. Kara, 'Trabzon'un telkârisinden tereyağına, keşanından bıçağına kadar tüm ürünlerin satılacağı dükkânların bulunduğu Yöresel Ürünler Çarşısı ile hem esnaf ve sanatkârımıza hem de kentin turizmine büyük katkı sağlayacağımıza inanıyorum' dedi.

TRABZON'UN TÜM DEĞERLERİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK

Trabzon'daki esnaf ve sanatkârların el emeği göz nuru eserlerinin ve ürünlerinin daha geniş kitlelere daha sağlıklı şekilde tanıtılması ve geleceğe aktarılması için kurum olarak birçok çalışma yürüttüklerini hatırlatan TESOB Başkanı Metin Kara, şunları söyledi:

'Bu çalışmalarımızın son ayağını yöresel ürünlerin tek çatı altında toplandığı, alışveriş merkezi tarzında Yöresel Ürünler Çarşısı olarak planlıyoruz. Akçaabat Köftesi, Çarşıbaşı Keşanı, Trabzon Kazaziyesi, Trabzon Telkariye ve Hasırı ile Hamsiköy Sütlacı coğrafi işaretli ürünlerimiz olarak öne çıkıyor. Ayrıca Sürmene Bıçağı, Sürmene Pidesi, Tonya Tereyağı, Vakfıkebir Ekmeği gibi ürünlerimiz de coğrafi işaret almak için başvurularını yaptı. Bunların dışında bakır ürünlerinden ahşap oymacılığına, tereyağından peynire, kuymaktan kayganaya kadar onlarca ürünümüz ve lezzetimiz var. Bu ürünlerimize tüm yerli ve yabancı turistlerin kolaylıkla ulaşabilmesi için alışveriş merkezi tarzında yapılacak Yöresel Ürünler Çarşısı ile hem esnaf ve sanatkârımıza hem de Trabzon'un büyük bir sıçrama yapan turizmine katkı sağlayacağımıza inanıyorum. Yöresel Ürünler Çarşısı'nın diğer bir çalışmamız olan Kaybolmaya Yüz Tutmuş Mesleklerin Yaşatılması projesine de destek olmasını planlıyoruz. Çünkü bu çarşıda satışa sunulacak ürünlerin yapım aşamalarının ziyaretçilere gösterildiği bölümler bulunmasını da amaçlıyoruz. Böylece satın alınan ürünün nasıl üretildiği de görülecek.'

Başkan Kara, Trabzon'un el sanatları ve lezzetlerinin bir arada bulunacağı Yöresel Ürünler Çarşısı'nın arazi konusunu çözüme kavuşturmak için Trabzon Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile görüşeceklerini de sözlerine ekledi.