TESOB Başkanı Kara’dan Meyve – Sebze Fiyatlarındaki Artışa Sert Tepki

12.01.2017, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, yurdu etkisi altına alan yoğun kar yağışı ve bunun sonucunda ulaşımda yaşanan sıkıntıları fırsata çevirip meyve ve sebze fiyatlarını yükselten spekülatörlere tepki gösterdi. Kara, “Üretici de tüketici de mağdur durumda. Ülkemizin böyle zorlu dönemden geçtiği bu günlerde vurgunculuk yapmak vicdanlarınızı sızlatmıyor mu?” ifadesini kullandı.

Başkan Kara, “Tarladaki fiyatlarla Pazar ve marketteki fiyat arasında uçurum var. Bu durumdan üretici de tüketici de memnun değil. Olan vatandaşa oluyor. Fiyatların yükselmesine neden olan aradaki spekülatörlerin vicdanları sızlamıyor mu?” dedi.

“VATANDAŞIN İSYANI HAKLI”

Pazarcının da bakkalın da bu durumdan rahatsız olduğunu dile getiren TESOB Başkanı Kara, “Tarladan 1 liraya çıkan domates Trabzon’da 8 liraya satılıyorsa bunda bir tuhaflık var demektir. Malı tarlada kapatanlar, hava şartlarını bahane göstererek istedikleri gibi fiyat ayarlaması yapabiliyor. Bu duruma bir son verilmesi gerek” dedi. Vatandaştan bu yönde şikayetler geldiğini de belirten Kara, “Vatandaş elbette haklı. Mevsim sebze ve meyvelerini bile ucuza alamıyor. Pazara giden eli boş dönüyor. Artık kilo işi değil, tane işi satın alabiliyor” diye konuştu.

“OYUNLARA GELMEMELİYİZ”

Dolardaki yükselişin piyasalarda ciddi anlamda kriz yarattığını da dikkat çeken Başkan Kara, “Terör odakları bizi hem içerden hem dışarıdan köşeye sıkıştırmak için adeta seferberlik ilan etmiş durumda. Ama biz bu oyunlara gelmemeliyiz. Ne olursa olsun bu sıcak ve sıkıntılı süreçte birlik ve beraberliğimizi korumak zorundayız. Çünkü bizim bu ülkeden başka gidecek yerimiz yok” dedi.