Başkan Kara: Coğrafi işaretli ürünlerimizin artması esnafımızı kalkındırır

21.12.2017, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, yerel ekonominin ve esnafın kalkınmasında coğrafi işaretlerin önemine değinerek, 'Günümüzde ürünün patentini alma, markalaşma, coğrafi işaret çok önemli hale geldi. Bu nedenle yerel ürünlerimize coğrafi işaret alınması, esnafımızı dolayısıyla yerel ekonomiyi güçlendirecektir, esnaf ve sanatkârımızın kalkınmasına büyük katkı sunacaktır' dedi.

Hamsiköy Sütlacı'na Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verilmesi nedeniyle Trabzon'a gelen Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanı Hakan Kızıltepe, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Metin Kara'yı ziyaret etti.

Başkan Kara, Hamsiköy Sütlacı'nın koruma altına alınmasının sevindirici olduğunu belirterek şunları söyledi:

'Coğrafi İşaret Belgesi, bir ürünün ve el sanatının, o yörenin malzemeleri kullanılarak, belirli kurallara göre yapılmasını, üretilmesini kurallarla kayıt altına alıyor. Coğrafi işaretli ürünler, eşdeğeri olan ürünlerin neredeyse iki katı fiyata satılıyor. Trabzon'un bugüne kadar coğrafi işaret almış ürünleri Akçaabat Köftesi, Trabzon Kazaziyesi, Trabzon Telkariye ve Hasırı ile Çarşıbaşı Keşanı'ydı. Şimdi bu ürünlere Hamsiköy Sütlacı da eklendi. Yerel ekonominin, esnafımızın güçlenmesi adına coğrafi işaretli ürünleri çok önemsiyoruz. Ürünlerimizin markalaşmasının, dünya çapında bilinirliğinin artırılması için coğrafi işaret konusuna önem vermeliyiz. Anadolumuzun her köşesi kendine has, lezzetli, kaliteli ürünlerle dolu. Bu ürünlerin, el sanatlarının gelecek nesillere aktarılması için de koruma altına alınması, denetimlerle bu sürecin sıkı takip edilmesi gerekir. Bu vesileyle Maçka Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanımıza da, Hamsiköy Sütlacı'na coğrafi işaret alınması konusundaki öncülüğü ve katkıları nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyorum' dedi.

Başkan Kara, ziyareti anısına Daire Başkanı Hakan Kızıltepe'ye plaket takdim etti. Ziyarette TESOB Başkanvekili Mustafa Özcelep, Maçka Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hüseyin Konak ile TESOB Genel Sekreteri Ömer Kayıkçıoğlu da hazır bulundu.