TESOB Başkanı Kara: Esnafa 2017 yılında 26.5 milyon lira kredi kullandırdık

26.10.2017, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, 2017 yılının ilk 10 ayında esnaf ve sanatkâra, Kredi Kefalet Kooperatifi kanalıyla yaklaşık 26 milyon 500 bin lira kredi kullandırdıklarını belirterek, 'Başbakanımız Binali Yıldırım tarafından açıklanan yeni kredi fırsatları için de hükümetimize teşekkür ediyoruz' dedi.

TESOB Başkanı Metin Kara, kuruluş amaçlarının esnaf ve sanatkâra her şart altında destekte bulunmak olduğunu belirterek, '2016 yılında özellikle 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında piyasalardaki durgunluğu yok etmek için hükümetimiz önemli kararlar almıştı. 2017 yılında da esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik yeni olanaklar getirildi. Özellikle geçtiğimiz günlerde Başbakanımız Binali Yıldırım tarafından açıklanan yeni kredi fırsatları, işini büyütmek isteyen, yeni işyeri açmak isteyen esnaf ve sanatkârlarımıza büyük kolaylık sağlayacaktır' diye konuştu.

'İŞLETME KREDİSİ SINIRI YÜKSELTİLDİ  '

TESOB Başkanı Metin Kara, işletme kredisi limitinin 150 bin liradan 200 bin liraya yükseltildiğini de belirterek şunları söyledi:

'Trabzon 4'üncü grupta bulunduğu için Kredi Kefalet Kooperatifi kanalıyla verdiğimiz kredilerin üst limiti 150 bin lira olarak belirlenmiştir. Yani Trabzon'daki esnaf ve sanatkârlarımız 150 bin lira üst limitli kredi alabileceklerdir. Bu krediler biliyorsunuz piyasa faizi değil, Hazine'nin daha uygun oranlı faizleriyle veriliyor. Trabzon'da 25 Ekim tarihi itibarıyla 2017 yılı içinde esnaf ve sanatkârımıza verilen kredi miktarı 26 milyon 412 bin liraya ulaştı. Ayrıca 62 milyon liralık toplam plasman limitimiz var.'

'500 BİN LİRALIK YATIRIM KREDİSİ GÜZEL BİR FIRSAT'

Başkan Metin Kara, yine Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan yeni bir kredi fırsatına da değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:

'Yatırım kredilerinin amacı esnaf ve sanatkârımızı özellikle kira derdinden kurtarmaya yöneliktir. Bulunduğu işyerini almak veya taşıt edinmek isteyen esnaf ve sanatkârlarımıza 500 bin lira limitli yine uygun oranlarda faizli kredi imkânı sunulmaktadır. En az 1 yıl vergi mükellefi olma şartının arandığı bu kredilerde, işyeri için 120 ay, taşıt için 60 ay vade uygulanacaktır.'

'YENİ FIRSATLAR İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ'

TESOB Başkanı Metin Kara, yeni düşük faizli kredi fırsatları ve işletme kredisi sınırının yükseltilmesiyle ilgili olarak hükümete teşekkür ederek, 'Bugüne kadar esnaf ve sanatkârımıza faydası dokunan birçok önemli karara imza atan hükümetimiz, yine olumlu bir karar almıştır. İşini büyütmek isteyen, yeni iş yeri açmak isteyen esnaf ve sanatkârımıza yeni kredi imkânları büyük kolaylık sağlayacaktır' diye konuştu.

HALKBANK'A ZİYARET

TESOB Başkanı Metin Kara, beraberinde kredi ve kefalet kooperatifi yöneticileriyle birlikte Halkbank'ta görevlerine bir süre önce başlayan Trabzon Bölge Koordinatörü Erdoğan Başıhoş ve Trabzon Şube Müdürü Ömür Batur'u ziyaret etti. Halkbank'la esnafa kredi olanaklarının sağlanması konusunda verimli bir işbirliği yürüttüklerini belirten Başkan Kara, Başıhoş ve Batur'a görevlerinde başarılar diledi.