TESOB Başkanlar Kurulu toplandı

11.10.2017, TRABZON, TESOB – Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, birlik ve beraberlik içinde Trabzon ve Türkiye için çalıştıklarını belirterek, 'Amacımız güçlü, yenilikçi, birleştirici, kararlı, dürüst, şeffaf bir anlayışla esnaf ve sanatkârlarımıza, şehrimize, projeler üreterek hizmet vermektir' dedi.
2017 YILI BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği 2017 yılı Başkanlar Kurulu Toplantısı Novotel'de yapıldı. Toplantıya TESOB Başkanı Metin Kara, yönetim kurulu üyeleri, esnaf ve sanatkâr odaları başkanları ve TESOB personeli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Başkanlar Kurulu'nda, TESOB'un 2010 yılından bu yana yürüttüğü projeler ve yaptığı çalışmalarla ilgili hazırlanan film gösterildi.

BAŞKAN KARA: BİRLİKTELİK ANLAYIŞIYLA YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ

Başkanlar Kurulu'nda daha sonra TESOB Başkanı Metin Kara, bir konuşma yaptı. Seçimlerden önce son Başkanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Kara, şunları söyledi:

'Üye sayısı bakımından Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en büyük sivil toplum örgütü Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'dir. Esnaf ve sanatkârlar ekonominin yapı taşlarıdır. Bu taşları doğru yere koyacak olanlar da değerli oda başkanlarıdır. Seçildiğimiz günden bu yana 26 bin esnaf ve sanatkâr ile 49 meslek odasına daha kaliteli hizmet vermek için, oy veren vermeyen tüm başkanlarımı kucakladım. Kimseye fevri davranmadım. Asla ön yargılı olmadım. Bu şehirde, kurumlarda ve odalarda birlikteliği de bir şekilde sağlamış olduk. Bu anlayışla hizmetimize, yolumuza devam ediyoruz. 2010 genel kurulunda projelerden bahsederken, 'kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleriyle, kimseyle kavga halinde olmayacağız, bütün müzakere tekniklerini deneyerek kervanı hizmet noktasında en ileri seviyeye taşıyacağız' dedik. Bunu yaptığımıza da inancımız tamdır. Vizyonumuz güçlü, yenilikçi, birleştirici, kararlı, dürüst, şeffaf bir anlayışla esnaf ve sanatkârlarımıza, şehrimize, Trabzonumuza projeler üreterek hizmet vermekti.  Bunun yüzde 90 gerçekleştirdiğime inancım tamdır. Misyonumuz ise, ekonominin can damarının küçük işletmeler olduğunu ortaya koymaktı. Küçük olmadan büyük olmaz. Küçük esnaf ve sanatkârlar vergi, sosyal güvenlik primi, inovasyon, kredi finansmanı yönünden desteklenmelidir. Son yıllarda devletimiz küçük esnaf ve sanatkâra da çok destek vermiştir. Destek veren herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Görev yaptığımız 7 yıl içinde esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarına eğildik ve eğilmeye de devam edeceğiz.'

'BAYRAĞI ALDIĞIMIZDA TESOB YORGUNDU'

TESOB'da göreve seçilirken bunun bir bayrak yarışı olduğunun bilinci içinde çalışmaya başladıklarının altını çizen Başkan Metin Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Ama biz bayrağı aldığımızda TESOB'un yorgun olduğunu da kabul etmemiz lazım. Her hizmet eden başkanımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. İyisiyle kötüsüyle herkes hizmet etmiştir. Buralara öyle rahat şekilde gelinip rahat şekilde bu teşkilatlarda kalınmaz. Esnafın ve sanatkârın mutlak surette gönlünü kazanacaksınız. Esnaf ve sanatkâr onlara hizmet eden başkanlarına her zaman vefalı davranmıştır. Başkan seçildikten sonra kurumumuzun Trabzon'da hak ettiği noktalara ulaşması için sorunları analiz ettik ve çeşitli stratejiler oluşturduk. Kurumsal yapının geliştirilmesini, fiziksel yeterliliğin sağlanmasını ve güçlü bir ekibin kurulmasını kendimize yol haritası olarak benimsedik. 2010 yılında TESOB'da 7 personel istihdam edilmekteydi. Bugün 15 personelle esnaf ve sanatkârımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu dönemde ayrıca makine ekipman ve fiziki şartları da iyileştirdik. Denetim birimimizi araç ve personel olarak güçlendirdik. En ücra yerlere ulaşmaya çalıştık. Esnaf ve sanatkârlarımız bu denetimlerden mutlu olduklarını ve 20 yıldır böyle bir çalışmayla karşılaşmadıklarını ifade ettiler. 2 aracımız ve 4 personelimiz 12 ay süre ile sahada olacaklar. Turizm konusunda şehrimiz ivme kazanıyor. Esnaf ve sanatkârlar olarak daha iyi hizmet sunabilmemiz için bütün oda başkanlarımız elini taşın altına koymalıdır. Biz ne kadar samimi ve başarılı olursak, Ahilik geleneklerine ne kadar bağlı kalırsak, 'müşteri velinimettir' kavramını ne kadar öne çıkarırsak, kazanacak olan yine biz ve Trabzon'dur. Hizmet kalitesini yükseltirsek turizmden daha fazla pay alırız.'

'NEREDE DURDUĞUNU BİLENLER NEREYE GİDECEKLERİNİ DE GÖRÜRLER'

TESOB olarak yaptığımız çalışmaların her zaman takdir gördüğünü de vurgulayan Başkan Metin Kara, şöyle devam etti:

'Sayın bakanımız, valimiz, ilgili kurum amirlerimiz, basınımız her zaman çalışmalarımızı takdir etmiştir. Çalışmalarımıza tecrübelerimizi katarak devam edeceğiz. Ama bugüne kadar bizi takdir etmeyen esnaf odası başkanlarımız da var. Buna da anlam vermekte zorluk çekiyorum. Sanki biz TESOB olarak hiçbir iş yapmamışız. Biz tüm iyi niyetimiz ve samimiyetimizle, herkesle kucaklaşarak bu hizmeti vermenin mücadelesi içinde olduk. 30 yılım bu teşkilatların çatısı altında geçti. Esnafın ve sanatkârların kadirşinaslığını gördüm. Allah bizlere bu yüce topluluğa hizmet etmeyi nasip etti. Bu bir bayrak yarışı. Buralara çok kolay gelinmiyor. Gelen bu teşkilatlarda hizmet verdiği süre içinde kalacaktır. Nerede durduğunu bilenler nereye gidecek olduklarını mutlak suretle görürler. Nerede durduğunu bilmeyenler nereye gidecek olduklarını düştükleri zaman anlarlar. Çabamız ve gayretimiz bu ülke ve şehir içindir. Her ne olursa olsun birlik ve beraberlik günüdür.'

'ÖNEM VERDİĞİMİZ PROJELERİMİZ VAR'

TESOB olarak bugüne kadar 3-4 oda haricinde bütün esnaf ve sanatkar odalarına maddi ve ekipman yardımı yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini belirten Metin Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Yılın Ahisi'nin 2 yıl üst üste Trabzon'dan, birliğimiz üyeleri içinden seçilmesi, kurumumuza ve şehrimize büyük onur yaşatmıştır. Ancak Ahilik kutlamalarına katılmayan başkanlarımıza da sitemimi belirtmek istiyorum. Önümüzdeki süreç içinde TESOB hizmet binası, Esnaf Okulu, Kaybolmaya Yüz Tutmuş Mesleklerin ve Bu Mesleklerin Ustalarının Belirlenmesi Projesi, Esnaf-Belediye-Kaymakamlık Ortak Çalışması İle İlimizin Esnaf Sorunlarının Analiz Edilmesi Projesi, Genel Sekreterlerimizin Kurumsal Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi, İŞKUR Hizmet Noktası, Tarife Denetimleri, Alo Esnaf İhbar Hattı ve WhatsApp Esnaf Hattı, gelecekte Trabzon esnaf ve sanatkârının gelişmesine katkı sağlamak adına TESOB'un uygulamak istediği projelerden bazılarıdır.
'
'BU TOPLUMUN İÇİNDE ONURUMUZLA VAR OLACAĞIZ'

TESOB Başkanı Metin Kara, sözlerini sonunda tüm oda başkanlarına Ocak ayında başlayacak seçim sürecinde başarılar dileyerek şu ifadeleri kullandı:

'Samimiyetimle söylüyorum. 42 yıldır ticari hayatın içinde oldum. 30 yıldır Kredi Kefalet çatısı altındayım. 8 yılımızı da burada tamamlayacağız. Tek güvencem nedir biliyor musunuz? Akyazı'da babamdan ve dedemden kalandır. Başka bir şey bilen varsa kürsü burada, çıksın konuşsun. Onurumuzla mücadele ettik, onurumuzla gideceğiz ve bu toplumun içinde onurumuzla var olacağız. Bunu herkes böyle bilsin. Ocak ayında genel kurullarımız başlıyor. Hayırlı olmasını diliyorum. Birlikteliğimiz, amacımız, bu şehrin esnafına ve sanatkârına hizmet etmektir. Söz almak isteyen burada konuşsun. Hiç kimse sokakta, kahvede, işyerinde konuşmasın.  Konuşulacak kürsü buradadır. Biz de etten kemikteniz, insanız. Biz de noksan yapabiliriz. Siz proje getirdiniz de biz yapmadık mı?  Görevde olduğumuz süre içinde, teşkilatlar var olduğu süre içinde, bizim birlikteliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz devam edecek. Biz kardeşiz. Bunlar gelip geçicidir. Bu bir bayrak yarışıdır. Burada bir hizmet vardır. Bugün bayrak bizde yarın mutlaka başkalarında olacaktır. Buralar gelip geçicidir ama biz yarın birbirimizin düğünü ve cenazesinde olacağız. Önümüzde yapılacak seçimlerin camiamıza hayırlı ve uğurlu olmasını Allah'tan niyaz ediyorum.'

Toplantının son bölümünde esnaf ve sanatkâr odası başkanları çeşitli konularda görüş ve önerilerini dile getirdiler.