Yılın Ahisi Ali Saraç ödülünü Başbakan Yıldırım'dan aldı

23.09.2017, TRABZON, TESOB – Türkiye'nin Ahisi seçilen Trabzonlu kayık ustası 85 yaşındaki Ali Saraç, ödülünü Kırşehir'de düzenlenen törende Başbakan Binali Yıldırım'ın elinden aldı.

30. Ahilik Haftası nedeniyle Kırşehir'de düzenlenen programa Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin tüm illerinden gelen esnaf ve sanatkâr odaları başkanları ile vatandaşlar katıldı. Törende Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, Akçaabat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yaşar Sivrikaya ve diğer ilgililer de yer aldı.

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde kayık ustası olarak çalışan ve Türkiye'nin Ahisi seçilen 85 yaşındaki Ali Saraç da törende ödülünü Başbakan Binali Yıldırım'ın elinden aldı.

Bilindiği gibi geçen yıl da Türkiye'nin Ahisi olarak 78 yaşındaki Emine Coşkuner seçilmiş ve ödülünü yine Kırşehir'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden almıştı. 

Trabzon'un iki yıl üst üste Türkiye'nin Ahisi'ni çıkararak asırlardır devam eden esnaf ve sanatkar şehri özelliğini perçinlediğini belirten TESOB Başkanı Metin Kara, 'Trabzon esnaf ve sanatkarı adına büyük gurur duyduk. Trabzonlu esnaf ve sanatkarlar, tarihten gelen Ahilik kimliğini günümüzde de en güzel şekilde devam ettiriyorlar' dedi.